fbpx
Dzieje się! Kraków

Zmiany w formie matury na dwa miesiące przed egzaminem

Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w tegorocznej formie egzaminu dojrzałości. Najwięcej z nich dotyczy matury z języka polskiego. Uczniowie będą mieć więcej czasu na część pisemną. Zmniejszyła się również liczba pytań obowiązujących w trakcie ustnego egzaminu. 

Pandemia COVID-19 mocno skomplikowała wymiar edukacji. To z jej powodu przez dwa lata nie odbywały się ustne egzaminy z języka polskiego, a tegoroczni maturzyści zaczęli szkołę średnią od zdalnych lekcji.

Przypomnijmy, że tegoroczni maturzyści to są licealiści, którzy zaczęli swoją przygodę z liceum od pandemii koronawirusa, od nauki zdalnej, a zatem przez te kilkanaście miesięcy ten dostęp do szkoły i nauczycieli był ograniczony. I to też spowodowało pewne decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki w porozumieniu z Centralną Komisją Egzaminacyjną dotyczące wymogów na egzaminie maturalnym – mówił w czasie konferencji prasowej szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

Na dwa miesiące przed egzaminem dojrzałości zmniejszono pulę pytań obowiązujących w czasie matury ustnej z języka polskiego. Pierwotnie planowano 280 zagadnień, następnie zmniejszono ich liczbę do 227, a teraz jest ich 110. O takie rozwiązanie ubiegali się m.in. poloniści alarmujący, że planowany egzamin ustny jest zbyt trudny.

Jak będzie wyglądać część ustna?

Każdy z uczniów wylosuje zestaw egzaminacyjny, w skład którego wejdą 2 zadania:

  • pierwsze dotyczy jawnych zagadnień odnoszących się do lektury obowiązkowej. Ze wszystkimi można zapoznać się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – tutaj,
  • drugie dotyczy innych tekstów kultury (językowych, literackich, ikonograficznych) na podstawie których będą musieli odpowiedzieć na zadane pytanie i odwołać się do innego utworu literackiego lub tekstu kultury (pytanie niejawne).

Uczniowie przygotowują się 15 minut, następnie wygłaszają 10-minutowy monolog i przez 5 minut odpowiadają na pytania egzaminatorów.

Więcej czasu

Zmianie uległ również czas na napisanie egzaminu z języka polskiego. Maturzyści będą mieć 240 minut zamiast 170. na poziomie podstawowym oraz 210 minut zamiast 180. na poziomie rozszerzonym.

Maturzyści mogą zapoznać się z arkuszami pokazowymi znajdującymi się na stronie CKE – tutaj.

Matury rozpoczną się 4 maja o godz. 9:00 od testu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wyniki zostaną ogłoszone w lipcu.