W tym roku wejdzie w życie sporo zmian w Kodeksie Pracy m.in pracownicy otrzymają zwrot kosztów za prąd i internet.
Prawdopodobnie już od marca zmienią się zasady pracy zdalnej. Decyzję o takiej formie pracy będzie można podjąć podpisując umowę o pracę lub w trakcie zatrudnienia, a wnioskować o nią może zarówno pracownik jak i pracodawca. Praca zdalna może być stała, hybrydowa lub okazjonalna.
Pod specjalną ochroną przepisów są kobiety w ciąży, pracownik wychowujący dziecko do 4 roku życia, pracownik opiekujący się członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą mieszkającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Tym osobom pracodawca nie będzie też mógł odmówić wykonywania swoich obowiązków poza biurem. Pracodawca będzie mógł kontrolować pracownika, który pracuje w domu.
Pracujący w domu mają dostawać rekompensatę za prąd i internet wykorzystywany do pracy, natomiast obowiązkiem pracodawcy będzie dostarczenie pracownikowi odpowiedniego sprzętu i jego konserwacja. Dokładne zasady współpracy, pracodawcy określą w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub bezpośrednio w umowie z pracownikiem. Niestety w przepisach nie uwzględniono kosztów organizacji domowego biura, kosztów ogrzewania czy wywozu śmieci.
Pracodawcy uzyskają większe możliwości badania trzeźwości pracowników, także tych pracujących zdalnie.