fbpx
Dzieje się! Sport

Miasto pozbywa się akcji Cracovii, nieruchomość i działki nie do sprzedania

fot. Thom R. - CC BY-SA 2.0,

Spółka Comarch S.A, większościowy udziałowiec klubu Cracovia chce odkupić akcje należące do miasta za kwotę 26,7 mln. zł.

Miasto chce sprzedać swoje akcje, które posiada w klubie Cracovii, ale pozostawia nieruchomość i działki, z której korzysta klub. One nadal będą własnością Gminy Miejskiej Kraków pozostając w użytkowaniu wieczystym MKS Cracovia SSA.

Radni zdecydują

Spółka Comarch S.A, zwróciła się do prezydenta Krakowa z wnioskiem o zbycie na jej rzecz akcji klubu, które należą do miasta. Wartość rynkowa tych akcji, według sporządzonej wyceny, wynosi 26,7 mln. zł. Zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej, akcje i udziały w spółkach zbywa prezydent miasta, po wyrażeniu zgody przez radę miasta. Z takim wnioskiem na posiedzeniu  25 stycznia wystąpi do radnych prezydent Jacek Majchrowski.

Jeżeli radni przyjmą uchwałę miasto ogłosi przetarg publiczny. Przystępujący do niego będzie musiał wpłacić wadium w wysokości 5% wartości akcji wystawionych na sprzedaż i po zawarciu umowy będzie miał tydzień na zapłacenie pozostałej kwoty. Gmina wyklucza sprzedaż akcji na rzecz kilku czy więcej podmiotów. W 2012 r, kiedy ogłoszono pierwszą wyprzedaż akcji klubu, osoby prywatne kupiły tylko 90 z nich.