Po 8-iu latach do Małego Paderevianum wracają studenci UJ, tym samym zakończyła się budowa kampusu filologicznego uczelni.
Budynek z lat 70-tych ub. wieku, w którym zajęcia odbywali studenci Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ w 2014 r z powodu jego złego stanu został zamknięty. Do 2021 r oczekiwał na remont.
Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2021 r i miały potrwać rok. Niestety stan budynku był tak opłakany, że termin zakończenia remontu musiał być przedłużony. Z Małego Paderevianum został tylko szkielet. Gmach przebudowano, nadbudowano, zmieniono fasadę na szklano-aluminiową, zamiast balkonów na wyższych kondygnacjach pojawiły się elementy dekoracyjne nawiązujące do charakterystycznych balustrad. Wewnątrz powstała nowa żelbetowa klatka schodowa i szyb windowy.
Małe Paderevianum spełnia dziś także wymogi termoizolacyjne, co oznacza, że koszty eksploatacji znacznie się obniżą. Budynek wyposażono też w system zarządzania BMS – ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu.
Na parterze urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, kolejne kondygnacje zajmują sale seminaryjne i wykładowe, które wyposażono w nowoczesne nagłośnienie, tablice interaktywne, projektory i automatyczne rolety. Na ostatnich piętrach ulokowano pokoje pracy cichej i pomieszczenia administracyjne. Remont kosztował 13 mln. zł.
„To dobrze ulokowane pieniądze. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków” – mówi dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.
Oddanie do użytku Małego Paderevianum kończy budowę i przebudowę całego kompleksu budynków u zbiegu ul. Krupniczej i al. Mickiewicza. Powstały kampus filologiczny składający się z 4 budynków pomieści 3 tys. studentów najstarszej polskiej uczelni.