fbpx
Dzieje się! Kraków

Centrum Kultury Ruczaj, niebawem ruszy budowa

Blisko 55,6 mln zł będzie wynosić koszt budowy Centrum Kultury Ruczaj. 30 mln tej kwoty stanowi dofinasowanie z rządowego funduszu Polski Ład. Dzisiaj prezydent podpisał umowę z wykonawcą. 

Co znajdzie się w budynku?

Nowoczesny budynek, przystosowany także dla osób z niepełnosprawnościami i matek z dziećmi będzie posiadał 4 piętra naziemne i dwa piętra podziemne. Powierzchnia użytkowa, to ok. 4700m2. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami wraz z nowocześnie wyposażoną sceną o powierzchni 190 m2.

Na pierwszym piętrze będzie balkon sali widowiskowej (71 m2), kawiarnia połączona a foyer. Drugie i trzecie piętro zajmą pomieszczenia edukacyjne i administracja Centrum. W obiekcie zaplanowano pracownię plastyczną i ceramiczną z niezbędnym zapleczem, lektorium do prowadzenia zajęć z języków obcych, dwie pracownie oświatowe, cztery sale muzyczne i trzy sale taneczne z możliwością ich połączenia.

Swoją bezpieczną i kolorową przestrzeń będą mieli najmłodsi. W tej części są planowane zajęcia Klubu Rodziców dla dzieci do 3 lat. W budynku swoją siedzibę znajdzie też Rada i Zarząd Dzielnicy VIII Dębniki.

„Nowoczesny budynek Centrum Ruczaj będzie pełnił funkcję kulturalną dla osób w każdym wieku – od najmłodszych do seniorów” – zaznacza prezydent J. Majchrowski.

Rola Centrum Kultury Ruczaj

Centrum ma pełnić rolę dzielnicowego domu kultury, animatora lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i promocji kultury. Ważnym elementem działalności będzie promowanie nauki i technologii. Ma być miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku.

Zagospodarowanie terenu

Projekt obejmuje też zagospodarowanie terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017-2020 osiedla należącego do Gminy. Zsadzona ma być zieleń i zamontowane obiekty małej architektury.

Termin wykonania obiektu

Wykonawca Przedsiębiorstwo Budowlano- Projektowe ŁĘGRPRZEM sp. z o. o ma 30 miesięcy na zbudowanie obiektu. w związku z rządowym dofinansowaniem budowę podzielono na pięć etapów, zakończenie prac i oddanie obiektu do użytkowania ma nastąpić w 2025 r.