Za nami szósta edycja plebiscytu “Wybieramy Księgarnie Roku”. Mieszkańcy Krakowa oddali prawie 10 tysięcy głosów, w księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie. Plebiscyt odbywał się w czterech kategoriach akcentujących to, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: wybór książek, obsługę, klimat miejsca i … program wydarzeń literackich.
W kategorii wybór książek zwyciężyła Cafe NOWA Księgarnia. Znajdująca się na nowohuckim osiedlu Zgody 7 księgarnia od wielu lat umacnia swoją pozycję ośrodka kultury w tej części miasta. To nie pierwszy raz kiedy NOWA znalazła się wśród laureatów plebiscytu, a w tym roku krakowianie docenili ją przede wszystkim za bogatą ofertę i wyselekcjonowany zbiór książek.
Zwycięzcą w kategorii najlepsi księgarze została księgarnia Spółdzielni Ogniwo z siedzibą przy ulicy Smolki 11a. Księgarnia oferuje książki ambitne i zaangażowane społecznie, ale znajdziecie tam również opowiadania science-fiction czy literaturę dla dzieci i młodzieży. Ogniwo funkcjonuje w myśl zasad wzajemnej pomocy, współpracy i zaangażowania – i tak też działają tutejsi księgarze, których bywalcy docenili za kompetencje i zrozumienie potrzeb czytelników.
MOCAK Bookstore, czyli księgarnia działająca przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie to według krakowian księgarnia z najlepszym klimatem. W jej nowoczesnym wnętrzu znajdziecie między innymi obszerny zbiór literatury z dziedziny Współczesnej sztuki czy humanistyki oraz oryginalne przedmioty artystyczne zaprojektowane przez twórców związanych z muzeum. W przestrzeni księgarni organizowane są także dyskusje, projekty edukacyjno-artystyczne oraz wystawiennicze.
Antykwariat Abecadło, znajdujący się przy ulicy Kościuszki 18, głosami krakowian został nagrodzony za najciekawsze wydarzenia kulturalne. Bo Abecadło to nie tylko miejsce kupna i sprzedaży używanych książek, ale także mini-kawiarnia i miejsce wystaw, koncertów, rozmaitych spotkań literackich, kulturalnych czy społecznych.
Plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku” stanowi część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na jej działania składają się m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach czy półki z patronatami wydawniczymi KMLU w krakowskich księgarniach.