fbpx
Kraków Wojna w Ukrainie

Tysiąc ton darów wyjechało z Krakowa do Ukrainy. Nadal pomagamy

Fot./FB

Ogromna pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W rocznicę inwazji Rosji na niepodległą Ukrainę miasto podsumowuje pomoc, jaką Kraków i jego mieszkańcy nieśli uciekającym przed wojną.

Pierwsze dni wojny i kryzys uchodźczy

Już w drugim dniu wojny, kiedy na wschodniej granicy były tłumy uchodźców, w Krakowie zaczęto organizować miejsca noclegowe i zbiórkę darów dla przybywających do Polski i pozostających w Ukrainie ludzi. Do pomocy włączyły się firmy, organizacje pozarządowe i samorządy partnerskie.

Miasto szacuje, że w pierwszych tygodniach wojny w Krakowie mogło przebywać około 270 tys. uchodźców, co stanowiło 20% mieszkańców miasta.

Najważniejsze w początkowym okresie kryzysu uchodźczego było zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia. Potem pomoc w legalizacji pobytu, następnie wsparcie adaptacji do nowych warunków, w znalezieniu pracy i zorganizowanie edukacji dla ukraińskich dzieci.

Zakwaterowanie

Z danych Krakowskiego Centrum Świadczeń wynika, że ponad 8,5 tys. krakowian udzieliło schronienia przybywającym z Ukrainy, głównie matkom z dziećmi. Miasto wraz z partnerami zorganizowało miejsca noclegowe w obiektach wielkopowierzchniowych, gdzie w kulminacyjnym momencie było przygotowanych  1268 łóżek. Do tej pory w gotowości pozostaje 350 miejsc w byłym centrum handlowym przy ul. Kapelanka. Do końca ubiegłego roku na pomoc uchodźcom miasto wydało 197 418 699 zł, część została zrefundowana z budżetu państwa. Udzielenie pomocy tak wielkiej liczbie ludzi nie byłoby możliwe bez zaangażowania mieszkańców, parafii i fundacji.

Wyżywienie

Zapewnienie wyżywienia rzeszom przybywających do Krakowa uchodźców, poza noclegiem, było głównym zadaniem dla organizujących pomoc. Przy stadionie Cracovii utworzono punk , gdzie pracownicy urzędu i wolontariusze wydawali pakiety żywnościowe i środki higieniczne. W sumie wydano ich blisko 1700 dla ponad 5 tys. ludzi. Zbiórka żywności trwała także w 2 krakowskich halach Makro Cash and Carry, gdzie zebrano ponad 300 kg żywności.

Do końca sierpnia przy dawnym Centrum Handlowym Plaza organizacja World Central Kitchen wydała zgodnie z umową podpisaną przez MOPS, aż 9000 posiłków. Uchodźcy otrzymywali także pakiety na Dworcu Głównym oraz posiłki w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Wolontariusze

W relokacji, udzielaniu informacji, zakwaterowaniu i wszystkich innych działaniach pomagało ponad 4,5 tys. wolontariuszy. Pracowali na Dworcu Głównym, gdzie działał całodobowy punkt recepcyjny, w kilkunastu punktach na terenie miasta.

Wsparcie fundacji, organizacji pozarządowych, ludzi dobrej woli

Do organizacji pomocy dla dotkniętych wojną włączyły się duże międzynarodowe fundacje, organizacje i miasta partnerskie. Amerykańska fundacja CORE, UNHCR- agencja ONZ i UNICEF przekazały do Krakowa ogromne środki. Dzięki nim sfinansowano koszt pobytu osób starszych i niepełnosprawnych, utworzenie Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego dla dzieci z niepełnosprawnościami, zrealizowano projekt „Słoneczne Przestrzenie Wsparcia”, gzie z pomocy terapeutów mogą do dzisiaj korzystać zarówno ukraińskie jak i polskie dzieci.

Dzięki pieniądzom zebranym od darczyńców z kraju zagranicy w Krakowie powstanie placówka opiekuńczo-wychowawcza dla ukraińskich dzieci pozbawionych opieki, które przebywają na terenie naszego kraju. Budynek już został kupiony, a rozpoczęcie działalności planowane jest w II kwartale tego roku.

Miasta partnerskie Europy (m.in. Norymberga, Lipsk, Orlean, Trondheim, Bordeaux) przysyłały transporty leków, sprzętu medycznego i strażackiego, żywności dla pozostających w Ukrainie, ale także uchodźców mieszkających w Krakowie.

Edukacja

Nie lada wyzwanie stanowiło zorganizowanie miejsc w szkołach i przedszkolach dla ukraińskich dzieci. W kilka miesięcy do szkół i przedszkoli przyjęto prawie 7 tys. dzieci. Do końca ub. roku uruchomiono 98 oddziałów przygotowawczych w 61 szkołach, w których uczyło się 1827 uczniów. Obecnie w szkołach uczy się blisko 8 tys. uczniów-uchodźców z Ukrainy.

Zatrudnienie

Grodzki Urząd Pracy szacuje, że zatrudnienie w Krakowie znalazło ponad 30 tys. osób. Uchodźcy pracują m.in w branży produkcyjnej, transportowej, budowlanej, gastronomicznej, magazynowej i usługach.

Dary dla Ukrainy

Kraków przekazał łącznie 89 tirów, 141 ciężarówek, 1 karetkę pogotowia oraz 6 autobusów miejskich z darami. Autobusy służą komunikacji miejskiej we Lwowie. Łącznie z naszego miasta do Ukrainy wyjechało ponad 1000 ton darów.

Koordynację tak szeroko zakrojonych działań pomocowych zapewniła Koalicja Otwarty Kraków, do której przystąpiło ponad 60 organizacji. Do dzisiaj koalicja stanowi platformę wymiany informacji o potrzebach i działaniach poszczególnych organizacji i miasta. Nadal w mieście pozostaje ok. 120 tys. Ukraińców, którzy mogą liczyć na naszą pomoc.