Z uczelnią był związany przez blisko 50 lat. Funkcję rektora sprawował od września 2020 r. Wcześniej przez dwie kadencje był prorektorem Politechniki i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Zmarł w środę 22 marca późnym wieczorem w Krakowie.
– Odejście Naszego Rektora jest niewyobrażalnie bolesnym ciosem dla całej społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej. Odchodzi wyjątkowy członek naszej wspólnoty, całkowicie oddany uczelni przez niemal pół wieku, współautor wielu naszych sukcesów i współtwórca nowej strategii dalszego rozwoju Politechniki – mówi w imieniu Kolegium Rektorskiego oraz pracowników i studentów PK prof. Dariusz Bogdał, prorektor ds. nauki uczelni.
Prof. Andrzej Białkiewicz urodził się 13 czerwca 1954 r. w Czeladzi. W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Architektury PK i rozpoczął pracę w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. W 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W 2005 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych, a tytuł profesora w 2018 r. Miał wiele pasji – interesował się historią motoryzacji, uczestniczył w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, był znawcą muzyki klasycznej, a swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych.
Prof. Białkiewicz zajmował się głównie teorią architektury współczesnej, a zwłaszcza architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Jest autorem lub współautorem ok. 140 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz 3 monografii.
Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów architektonicznych i architektoniczno-konserwatorskich (m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Łodzi, Częstochowie, Inowrocławiu, Włodawie, Dąbrowie Górniczej, Dębicy, Sosnowcu, Wolbromiu, Zakopanem, Lublinie), w tym ponad 50 kościołów i założeń sakralnych w Polsce i na świecie. Zajmował się też konserwacją zabytkowych obiektów m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie.
Był wykładowcą cenionym i lubianym przez studentów, opiekunem licznych plenerów malarskich i rysunkowych. Był promotorem i recenzentem prac doktorskich, licznych dyplomów magisterskich. W przeszłości wykładał także w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (1997-2012) oraz w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (2010-2012). Współpracował też z uczelniami zagranicznymi m.in. z Włoch, Niemiec i Austrii.
Aktywnie uczestniczył w pracach stowarzyszeń działających na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, takich jak: ICOMOS, DOCOMOMO, ReUSO. Zasiadał w Radzie do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy prezydencie RP oraz Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa. Był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony zabytków, a także członkiem zespołu ekspertów Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Za swoją pracę został odznaczony Honorową Odznaką PK.