fbpx
Dzieje się! Kraków

Plan dla dzielnicy wieżowców będzie nadal dyskutowany

Fot: LubieKrakow

Na wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa ważyły się losy planu dla” Nowego Miasta”. Ostatecznie radni zdecydowali o przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

Radni mogli bowiem unieważnić uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego dla Rybitw i Płaszowa, co oznaczałoby odłożenie na lata projektu zagospodarowania tego terenu. Z takim wnioskiem wystąpili na wczorajszej sesji radni PiS. W dyskusji po raz kolejny ścierały się głosy zwolenników i przeciwników zaproponowanego przez miasto planu rozwoju tamtego terenu.

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej zaproponował przeprowadzenie kolejnych konsultacji społecznych. Ostatecznie wieczorem przegłosowano uchwałę, która zobowiązuje prezydenta do przeprowadzenia tych konsultacji najpóźniej do 31 marca przyszłego roku oraz powołania roboczego zespołu ds. Nowego Miasta. Za głosowało 34 radnych, jeden był przeciwny (Łukasz Wantuch), 8 radnych było nieobecnych.

Przypomnijmy: Na obszarze 700 ha położonych w południowo – wschodniej części Krakowa zaplanowano multifunkcyjną dzielnicę, w której mogłoby w przyszłości zamieszkać ok. 100 tys. ludzi. Nowoczesna dzielnica miałaby być samowystarczalna, połączona sprawną komunikacją z Krakowem.

Plan zakładał, że działający tam przedsiębiorcy mogliby prowadzić nadal swoje interesy, jednak bez możliwości rozbudowy zakładów. Innym, bardziej uciążliwym zakładom zaproponowano przeniesienie na teren tworzonej przemysłowej strefy „Kombinat”. Projekt nie spodobał się właścicielom zakładów działających na terenie Rybitw, którzy podczas sesji 8 marca głośno protestowali przed magistratem. Radni w I czytaniu projekt zagospodarowania przestrzennego dla Rybitw i Płaszowa odrzucili.