Pamięć po pomordowanych przez Niemców więźniach obozu KL Płaszów zostanie lepiej upamiętniona. Ruszyła budowa muzeum miejsca pamięci.
„Rozpoczęły się prace przy wymianie nawierzchni na ścieżce prowadzącej od ruin hali przedpogrzebowej do placu apelowego na terenie byłego obozu KL Płaszów. Ścieżka została zamknięta. Roboty potrwają do końca września” – podaje krakowski magistrat.
Co jednak ważne, poza oznaczonymi fragmentami wyłączonymi z ruchu, teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Płaszów jest otwarty i dostępny dla wszystkich.
– Zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym Płaszów to pierwszy etap budowy Muzeum KL Płaszów. Umowa na zagospodarowanie terenu przewiduje wykonanie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy, oznaczenie punktów terenowych i przystanków historycznych, wykonanie tablic z informacjami i regulaminami, konstrukcji pod makiety dla osób z dysfunkcją wzroku, a także małej architektury i okien ekspozycyjnych w terenie – podają przedstawiciele ratusza.
Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie budowy Muzeum KL Płaszów planowane jest na koniec 2025 r.
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) (w organizacji) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jako jednostka w organizacji jest zarządzane przez Muzeum Krakowa.
Muzeum KL Płaszów powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Płaszów, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5–6 tys. ludzi.
Zadaniem Muzeum KL Płaszów jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Płaszów i o jego ofiarach. Pod opieką instytucji znajduje się teren poobozowy, wpisany do rejestru zabytków, oraz historyczny budynek – Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstanie budynek Memoriału. Zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale znajdzie się wystawa stała o obozie.
Zakończenie budowy Muzeum KL Płaszów planowane jest na koniec 2025 r.