fbpx
Kultura

200 rocznica powstania Kopca Kościuszki

fot. Dimitris Vetsikas z Pixabay

Dziś, 25 października 2023 roku, przypada wyjątkowa rocznica – dwusetna rocznica ukończenia budowy Kopca Kościuszki. To symboliczne miejsce, stanowiące hołd dla jednego z najważniejszych bohaterów narodowych Polski, generała Tadeusza Kościuszki. Historia jego powstania oraz to, co symbolizuje, stanowi wartość nie tylko dla Krakowian, ale dla wszystkich Polaków.

Budowa Kopca Kościuszki rozpoczęła się 16 października 1820 roku, kiedy to odbyła się uroczystość założenia podstawy pomnika. W uroczystości tej uczestniczyły władze Rzeczypospolitej Krakowskiej, przedstawiciele kapituły wawelskiej, senatu uniwersyteckiego oraz reprezentanci wszystkich stanów społecznych z Krakowa i innych ziem Polski, które wówczas znajdowały się pod zaborami. Jednak nie tylko elita miasta wzięła udział w tworzeniu Kopca. Chłopi również odegrali znaczącą rolę, dostarczając ziemię z pola bitwy pod Racławicami.

Obok Kopca Kościuszki nie można przejść obojętnie. Ma on 80 metrów średnicy podstawy, 8,5 metra średnicy u wierzchołka i imponującą wysokość wynoszącą 34,1 metra. To monumentalne dzieło jest nie tylko miejscem upamiętnienia, ale także stanowi doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać piękno Krakowa.

Prace budowlane, trwające trzy lata, były olbrzymim przedsięwzięciem, w którym zaangażowanych było tysiące osób. Lokalni mieszkańcy, płatne hufce, ochotnicy z Krakowa i Polacy odwiedzający miasto wspólnie pracowali nad wzniesieniem Kopca. W trakcie budowy kopca złożono ziemię z różnych historycznych miejsc bitewnych, jak Maciejowice, Szczekociny i Dubienka.

Po latach trudu i poświęcenia, Kopiec Kościuszki został ukończony 25 października 1823 roku. Dzisiaj, Muzeum Kościuszkowskie, otwarte w 2020 roku, przybliża nam historię tego wyjątkowego miejsca i jego znaczenie w kontekście historii Polski.