fbpx
Kraków Smog

Komisja ochrony środowiska za wydłużeniem okresu używania „kopciuchów”

fot. JerzyGorecki via pixabay.com

– Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Małopolskiego zdominowana przez radnych PiS bezrefleksyjnie zaopiniowała pozytywnie projekt zmian w uchwale antysmogowej – informuje były wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. To oznacza zielone światło do wydłużenia okresu korzystania z tzw. kopciuchów, z czym nie zgadza się spora część mieszkańców naszego regionu. Ich zdaniem sprawi to nie tylko zahamowanie działań antysmogowych, ale wręcz pogorszenie jakości powietrza. 

W obecnym kształcie uchwała antysmogowa zakładała, że najstarsze piece węglowe muszą zniknąć z naszego regionu do końca tego roku. Od 1 stycznia „kopciuchy” miały więc stać się nielegalne. Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali jednak, by uchwałę zmienić i wydłużyć okres korzystania ze starych pieców węglowych o rok. To jednak nie spodobało się części aktywistów i mieszkańców, których zdaniem to zaprzepaszczenie wielu lat pracy nad poprawą jakości powietrza m.in. w Krakowie. 

– Tyle lat pracy, kredyty wzięte przez ludzi, by pozbyć się kopciuchów i spełnić wymagania, a teraz nagle zmiana? – komentuje w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek Krakowa. 

Radni przekonują, że zmiana ma być gestem dobrej woli dla mieszkańców regionu w obliczu kryzysu energetycznego i problemu z dostępem do węgla. Problem jest w tym, że proponowana zmiana nie wpłynie na obniżenie cen surowca, ani też nie poprawi jego dostępności. Specjaliści obawiają się jednak, że niekorzystnie wpłynie na jakość powietrza w naszym regionie, bo stare kopciuchy umożliwiają nie tylko spalanie węgla, ale również np… śmieci. 

W ostatnim czasie opublikowane zostały wyniki konsultacji społecznych w sprawie proponowanej zmiany. Jasno wynika z nich, że większość biorących udział w konsultacjach opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu proponowanych przez sejmik zmian. To jednak nie wpłynęło na decyzję Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Małopolskiego, który postanowił pozytywnie zaopiniować zmianę. 

W poniedziałek odbędzie się sesja Sejmiku w tej sprawie i radni podejmą ostateczną decyzję w tej sprawie.