Dodatkowe przychody krakowskich parafii będą objęte obowiązkiem dziesięciny. Pozyskane dzięki nowemu podatkowi pieniądze mają być przekazywane do tych jednostek, które z powodu inflacji i kryzysu energetycznego, gorzej radzą sobie z utrzymaniem- taką decyzję podjął abp. Marek Jędraszewski. Jego dekret wchodzi w życie od 1 października.
Dekret wydany przez arcybiskupa Jędraszewskiego, to ewangeliczny i sprawiedliwy gest – ocenia biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki temu parafie, które mają problem z zachowaniem płynności finansowej bądź zabezpieczeniem opału na zimę, będą mogły liczyć na pomoc lepiej usytuowanych, czy zamożniejszych jednostek. Dziesięcina będzie bowiem pobierana od wszystkich aktywności zarobkowych parafii. W to wliczają się więc przychody z prowadzonych przez parafie sklepów, wynajem nieruchomości czy dzierżawę należących do parafii terenów. Opodatkowane nie będą jednak „tace”, a więc datki przekazywane przez wiernych w swoich parafiach- te w całości, jak do tej pory, pozostaną we władaniu poszczególnych proboszczów.
– Celem podatku jest pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej, konserwacji zabytków, czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów – czytamy w dekrecie wydanym przez abp. Jędraszewskiego.
Dekret wchodzi w życie z dniem 1 października.