fbpx
Dzieje się!

Emaus – tradycyjny odpust powoli wraca do korzeni

Emaus, to jedna z najstarszych i najbarwniejszych tradycji Krakowa. W Wielkanocny Poniedziałek wzdłuż ulicy Kościuszki przy klasztorze Norbertanek kolorowe stragany przyciągają tłumy zwiedzających. W tym roku odpust przypada 10 kwietnia.

Rzemieślnicy, artyści, twórcy rękodzieła, lokalnych wyrobów spożywczych, którzy chcą zaprezentować i sprzedać swoje towary, chęć udziału w odpuście mogą zgłosić do 12-tego lutego. Od tego roku opłaty za stoisko wystawiennicze czy gastronomiczne, niestety sporo wzrosły.

Zwyczaj pielgrzymowania do świątyni poza miastem, na pamiątkę biblijnego spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami na drodze do Emausu, rozpowszechnił się w Polsce, Czechach i na Słowacji w XVI wieku. Krakowskie mieszczaństwo w drugi dzień świąt Wielkanocnych urządzało uroczysty spacer do kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela przy klasztorze Norbertanek. W XIX wieku zwyczaj ten przerodził się w ludową zabawę połączoną z odpustem.

Z czasem odpust zatracił wiele ze swojej autentyczności, z kramów „wysypywały” się plastikowe zabawki, produkty, które nie miały nic wspólnego z tradycją rzemiosła czy wielkanocną twórczością.

By odpustowi przywrócić jego dawny charakter, szacunek dla rzemieślniczych wyrobów i lokalnych produktów spożywczych, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK objął w ubiegłym roku Emaus ochroną. Kolejny raz odpustowi będzie towarzyszyć bogaty program kulturalno – edukacyjny.

Regulamin odpustu jest dostępny na stronie internetowej Krakowskiego Forum Kultury i w Biuletynie Informacji Publicznej MK.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 lutego do godz. 24.

Informacje można uzyskać pod nr tel. 502 105 568 lub 515 466 669