fbpx
Dzieje się! Kraków

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – władze Krakowa rozważają możliwość budowy nowych mieszkań

Budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, takie zadanie miałaby mieć nowa spółka, której powołanie rozważa Kraków wraz z gminami województwa małopolskiego i Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Władze miasta chcą poznać opinię mieszkańców na ten temat. Do końca stycznia można wypełnić ankietę i wyrazić swoją opinię.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ma być spółką kapitałową ( z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną) powstałą w miejsce TBS-ów. Jej wyłącznym udziałowcem może być gmina lub kilka czy kilkanaście samorządów i Krajowy Zasób Nieruchomości.

Od TBS-ów będzie się różnić tym, że mieszkanie będzie można kupić na własność. To oferta skierowana do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają tzw. zdolność czynszową. Z drugiej strony ich dochody są za wysokie, by przyznać im mieszkanie komunalne. Czynsz w SIM nie może przekraczać określonych ustawą wartości. Dla Krakowa może on wynosić najwyżej 28 zł/m2. Najemca będzie musiał też ponieść część kosztów budowy.

„Idea SIM polega na tym, że lokatorzy tych mieszkań płacą odpowiednio obniżony czynsz tak, by pokrywał on koszty eksploatacyjne. Nie ma w tym instrumencie marży zarobkowej. Konstruując ankietę pytamy o zainteresowanie samą Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, strukturę mieszkań i czynniki, które mogą mieć wpływ na podjęcie takiej decyzji” – mówi Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK.

Nie ma jeszcze wyznaczonej lokalizacji dla budynków SIM.

Ankieta nt. SIM jest dostępna do końca stycznia pod TYM adresem.