fbpx
Kraków

Krakowscy lekarze, to jedni z najlepszych i najbardziej wpływowych specjalistów w Polsce!

fot. DarkoStojanovic via pixabay.com

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie to jedni z najbardziej wpływowych i najlepszych specjalistów w polskiej medycynie. Tak wynika z najnowszej Listu Stu 2023, która właśnie została opublikowana.

Lista Stu przygotowywana jest przez Puls Medycyny. Tegoroczna edycja, to już 21. odsłona tego prestiżowego plebiscytu, który wskazuje na najlepszych specjalistów w całym kraju. Ranking powstaje we współpracy z 45 ekspertami zaproszonymi do oceniania kandydatów.

Zgłaszani przez redakcję kandydaci są oceniani w trzech różnych kategoriach: osiągnięcia i dokonania w 2023 roku, pozytywny wpływ na rozwój polskiej medycyny/systemu ochrony zdrowia oraz siła publicznego oddziaływania. W każdej kategorii przyznawane są punkty w skali od 1 do 10.

W efekcie powstaje ranking najlepszych specjalistów i najbardziej wpływowych osób polskiej medycyny, które jednocześnie mają największy wpływ na rozwój i kształt polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Maciej Banach prof. dr hab. n. med., specjalista w dziedzinie kardiologii, hipertensjologii i lipidologii, kierownik Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Jeśli zaś chodzi o krakowskich specjalistów, to: na miejscu 11. znalazł się prof. Maciej Małecki diabetolog, kierownik Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; dziekan Wydziału Lekarskiego UJCM, członek: Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej.

Na miejscu 22. uplasował się prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, spec. chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii; kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; prorektor UJ ds. Collegium Medicum.

Prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, spec. psychiatrii; kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przewodnicząca Komisji Bioetycznej UJ; prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zajęła w rankingu 44. miejsce.

Miejsce 54. przypadło dla prof. dr hab. med. Michała Pędziwiatra specjalisty chirurgii ogólnej i onkologicznej; kierownik II Katedry Chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; członek zarządu głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich i prezes Sekcji Wideochirurgii TChP; przewodniczący rady Lapco-Poland.

Miejsce 66. zajął prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, spec. chirurgii ogólnej i urologii; kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium
Medicum w Krakowie, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; zastępca dyrektora medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ CM; profesor-adiunkt Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu; konsultant naukowy Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach; członek honorowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego; redaktor naczelny „Przeglądu Urologicznego”.

Z kolei w kategorii system ochrony zdrowia na miejscu 89 znalazła się  prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, spec. neurologii; kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; konsultant krajowa
w dziedzinie neurologii.