Uniwersytet Jagielloński został najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią wyższą w prestiżowym, międzynarodowym rankingu. Na polskim podium znalazła się także Akademia Górniczo-Hutnicza.
Serwis prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikował wyniki 12. edycji The Center for World University Rankings (CWUR). W tym prestiżowym zestawieniu Uniwersytet Jagielloński pozostaje w nim najwyżej notowaną uczelnią z Polski. Na krajowym podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Warto dodać, że w klasyfikacji znalazł się także Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, mający siedzibę w Krakowie.
– CWUR jest tworzony w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów – podaje Łukasz Wspaniały z Centrum Promocji i Komunikacji UJ.
W The Center for World University Rankings 2023 znalazło się ponad 2 tysięcy uczelni z całego świata spośród ponad 20,5 tysięcy ocenianych. Zestawienie tradycyjnie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest 8. Miejsca na podium zajęły kolejno Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda. Na 4. i 5. miejscu znalazły się dwie brytyjskie uczelnie – Uniwersytet Cambridge i Uniwersytet Oksfordzki.
Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Uniwersytet Princeton, Uniwersytet w Chicago, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Pensylwanii oraz Uniwersytet Yale.
W tym roku w rankingu ujęto 40 polskich ośrodków akademickich. Najwyżej – na 383. miejscu – sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński. Drugi jest Uniwersytet Warszawski (409.), trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza (602.).
W zestawieniu znalazły się jeszcze m.in. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (670.), Politechnika Warszawska (723.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (815.), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (819.), Uniwersytet Wrocławski (870.), Warszawski Uniwersytet Medyczny (896.) i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (899.).