fbpx
Kultura

Radni chcą bronić dyrektora Teatru im. Słowackiego

fot. Autorstwa Mach240390 - Praca własna, CC BY 4.0

Zwyczajna zmiana szefostwa jednej z najważniejszych krakowskich instytucji kultury, czy działania polityczne? Ważą się losy 

Na biurka krakowskich rajców trafił projekt rezolucji Klubu Radnych Platforma-Koalicja Obywatelska w sprawie odstąpienia od przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, która w razie podjęcia przez większość radnych ma zostać skierowana do Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Zarządu Województwa Małopolskiego.

W dokumencie tym Rada Miasta Krakowa wyraża głębokie zaniepokojenie uchwałą Zarządu  Województwa małopolskiego z dnia 27 czerwca 2023 r. w sprawie informacji o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i apeluje o odstąpienie od przeprowadzenia powyższego postępowania konkursowego.

Jak wyjaśniają autorzy rezolucji, „Rada Miasta Krakowa popiera postulat Pracowników Teatru, którzy w wewnętrznym głosowaniu zgodnie opowiedzieli się za pozostaniem Krzysztofa Głuchowskiego na stanowisku dyrektora i tym samym za przedłużeniem umowy o kolejne 5 sezonów artystycznych bez przeprowadzania konkursu”. 

Jak dodali, podobne stanowisko w liście otwartym wyrazili przedstawiciele środowiska artystycznego reprezentowani przez Zarząd Unii Polskich Teatrów, Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, Zarząd Związku Zawodowego Aktorów Polskich, Zarząd Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. 

„Teatr powinien mieć zdefiniowane oblicze artystyczne i pełne widownie. Powinien

być instytucją otwartą, poszukującą i podejmującą ryzyko artystyczne. Ta prosta, mogłoby się zdawać, recepta na sukces, w praktyce jest niezwykle trudna do realizacji. Niewielu się to udaje – i jednym z nich jest dyrektor Krzysztof Głuchowski. Niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił świadomie przerwać wysoki lot Teatru im. Słowackiego w Krakowie” – czytamy w liście Unii. I dalej: „Konkurs nie jest (…) podstawową formą wyboru dyrektora, a rozpisywanie go w sytuacji, kiedy Teatr jest w świetnej kondycji artystycznej, jest nieuzasadnione, ponieważ jest przede wszystkim wyrazem chęci zmiany szefa instytucji”.

Artyści zaznaczają, że są „przekonani, że sztuka powinna być wolna od polityki i wszelkich form cenzury”.

Autorzy projektu rezolucji rady miejskiej podkreślają więc, że „niezasadne, a nawet potencjalnie szkodliwe jest wszczynanie konkursu na nowego dyrektora, skoro obecny Pan Krzysztof Głuchowski przeprowadził Teatr im. Słowackiego przez trudny okres kryzysów związanych z pandemią oraz wojną na Ukrainie i dzięki jego zarządzaniu instytucja ma zapewnione odpowiednie warunki funkcjonowania zarówno pod kątem artystycznym, jak i materialnym w znaczeniu warunków lokalowych, jak i pozyskiwania partnerów”.

O tym, czy rezolucja zostanie uchwalona rajcy zadecydują najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady miejskie.