Za kilka dni będzie można starać się o odszkodowanie za niepożądane odczyny poszczepienne. W sumie w całej Polsce zarejestrowano 18 146 takich przypadków, z czego 1976 na terenie Małopolski. Eksperci podkreślają, że najczęściej były to niewielkie zaczerwienienia w miejscu iniekcji oraz krótkotrwała bolesność.
Od soboty ministerstwo zdrowia zapowiada możliwość składania wniosków o odszkodowanie w związku z wystąpieniem u nich niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wnioski można składać do rzecznika praw pacjenta. Maksymalna kwota świadczeń to 100 tys. złotych, która będzie jednak uzależniona od stopnia dolegliwości powstałych w wyniku NOP. Będzie to miało bezpośredni związek z długością pobytu w szpitalu oraz kosztami leczenia i rehabilitacją.
Eksperci podkreślają, że spośród 18 146 NOP’ów zgłoszonych przez pacjentów, aż 15 147 miały charakter łagodny i krótkotrwały, a liczba szczepień w Polsce to już ponad 51 milionów podanych dawek, stąd niepożądane odczyny poszczepienne stanowią zaledwie 0,03 proc. Warto pamiętać jednak o tym, że nie wszyscy pacjenci zdecydowali się na zgłoszenie NOP’ów, a część lekarzy nie wiązała ewentualnych schorzeń i problemów zdrowotnych z podaniem szczepionki przeciwko COVID-19.
W Małopolsce odnotowano 1976 NOP’ów, ale warto pamiętać, że by starać się o odszkodowanie, konieczne będzie przedstawienie pełnej dokumentacji medycznej, która zostanie poddana szczegółowej analizie pod kątem powiązania zgłaszanych problemów zdrowotnych z podaniem szczepionki. W dodatku w praktyce szansę na odszkodowanie mają jedynie osoby, które z powodu dolegliwości po podaniu preparatu trafiły do szpitala i wymagały opieki ambulatoryjnej. Świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty ustalonej z góry. To oznacza, że konkretne schorzenia będą podlegały precyzyjnej wycenie. Pacjent chcący starać się o odszkodowanie musi jednak pamiętać o szczegółowym opisaniu objawów, które wystąpiły po podaniu szczepionki, przekazać kompletną dokumentację medyczną w tym również historię leczenia i rehabilitacji.
Warto pamiętać również, że złożenie wniosku o odszkodowanie nie będzie bezpłatne – wraz ze złożeniem dokumentu, konieczne będzie wniesienie opłaty administracyjnej w wysokości 200 złotych, która nie będzie jednak zwracana w przypadku negatywnego rozpatrzenia naszego wniosku. Na zapoznanie się z dokumentami oraz wydanie decyzji, Rzecznik Praw Pacjenta będzie miał 60 dni.