fbpx
COVID

Wojewoda małopolski zachęca do używania maseczek w komunikacji miejskiej

– Zachęcam do korzystania z maseczek w komunikacji miejskiej. W najbliższych 3-4 tygodniach dezynfekcja, dystans i maseczki powinny nam towarzyszyć. – powiedział w porannej rozmowie w Radiu Kraków wojewoda małopolski Łukasz Kmita. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem i prognozy mówiące o tym, że w najbliższych tygodniach i miesiącach zakażonych będzie przybywać. 

W ostatnich dniach minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że resort i służby medyczne stale monitorują sytuację związaną z liczbą zakażeń koronawirusem. Minister uspokoił, że póki co nie ma żadnych powodów do niepokoju i konieczności wprowadzania obostrzeń i ograniczeń znanych z ostatnich miesięcy. Stale jednak obserwowany jest wzrost liczby zakażeń oraz osób potrzebujących hospitalizacji w związku z COVID-19. 

– W zeszłym tygodniu mieliśmy ponad 435 przypadków, a miesiąc wcześniej 63. To pokazuje, że mamy do czynienia ze znacznym wzrostem – mówił Łukasz Kmita w Radiu Kraków. 

Wojewoda podkreślił jednocześnie, że służby medyczne w Małopolsce są gotowe na wszelkie scenariusze, także te zakładające znaczne wzrosty liczby zakażonych i chorych na COVID-19. 

Kmita zwrócił również uwagę, że obecne zachorowania różnią się od tych sprzed kilku miesięcy. Obecnie dominuje inny wariant koronawirusa, poza tym spora część osób jest zaszczepiona i obecna sytuacja – nawet przy wyraźnym wzroście liczby zakażonych, nie może być porównywana do pandemii z ubiegłego roku. 

Wojewoda zachęcał jednak, by podczas korzystania ze środków transportu publicznego, czy komunikacji miejskiej zakładać maseczkę dbając o swoje bezpieczeństwo, ale również i innych podróżujących. Podkreślił jednak, że takiego obowiązku nie ma, a to jedynie dobra wola i kwestia indywidualnej oceny oraz odpowiedzialności.