– Budżet jest trudny, bo bardzo twardo musieliśmy odpowiedzieć negatywnie na szereg kwestii – podsumował nowy projekt budżetu Krakowa wiceprezydent Andrzej Kulig. Zakłada on, że w przyszłym roku do kasy miasta trafi 6 mld 741 mln złotych, ale wydatki pochłoną 7 mld 823 mln. To oznacza rekordowy deficyt, ale jednocześnie miasto utrzyma zaplanowane już inwestycje. Nowych nie będzie ze względu na wyższe koszty związane z inflacją i nikłe perspektywy na uzyskanie dodatkowych funduszy unijnych, w tym pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
– Miejmy świadomość, że pieniądze nie mają takiej wartości jak w ubiegłym roku – podkreślał prezydent Jacek Majchrowski, który zaznaczył jednocześnie, że mimo kryzysu konieczne jest kontynuowanie zaplanowanego procesu inwestycyjnego, tak by miasto stale się rozwijało i ograniczało wpływ inflacji i kryzysu energetycznego oraz związanych z tym problemów dla mieszkańców.
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podkreślił, że kluczowe jest kontynuowanie inwestycji, w którym zrealizowano już plany, trwa kompletowanie niezbędnej dokumentacji bądź zostały podpisane umowy z wykonawcami oraz zadań posiadających dofinansowanie ze źródeł bezzwrotnych. W głównej mierze dotyczy to kwestii transportowych i komunikacyjnych oraz sportu i rekreacji, który w przyszłym roku ze względu na Igrzyska Europejskie, będą stanowiły ważny element inwestycyjny. Na priorytetowej liście zadań znajdzie się m.in. Trasa Wolbromska, linia tramwajowa KST os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa, budowa dwupoziomowego skrzyżowania na ul. Opolskiej, rozbudowa ul. Igołomskiej, ale również kontynuowanie prac w obrębie parku Zakrzówek, rewaloryzacji parku Bednarskiego czy parku przy Karmelickiej. Miasto planuje również budowę szkoły podstawowej na os. Złocień, rozbudowę szkół podstawowych nr 72, przebudowę przedszkola samorządowego nr 38 czy budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 26. Prezydenci zapewnili jednocześnie, że w budżecie nie zabraknie również środków na realizację zadań kulturalnych, jak np. odrestaurowanie fortów „Mistrzejowice” oraz „Kościuszko” oraz modernizację Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
Podczas specjalnej konferencji prasowej podkreślano również, że prace nad projektem budżetu były niezwykle trudne, bo miasto musiało zmierzyć się nie tylko z wyzwaniami związanymi z inflacją i kryzysem energetycznym, ale również problemami związanymi z pozyskiwaniem funduszy unijnych i polityką rządu, która sprawiła, że dochody samorządów wyraźnie zmalały.