W Krakowie przybywa terenów zielonych i wód, zwiększają się również wydatki na zieleń – to wyniki najnowszego raportu NIP na temat działania miasta na rzecz zachowania i zwiększania terenów zielonych w Krakowie. Najwyższa Izba Kontroli nie wykryła nieprawidłowości, za to pozytywnie oceniła działania prezydenta Majchrowskiego w tym zakresie – wynika z raportu.
Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący działań miasta na rzecz zachowania i zwiększania wystawia dla miasta i urzędników pozytywną ocenę. Okazuje się bowiem, że w latach 2015-2020 terenów zielonych przybyło, zwiększyło się również finansowanie w tym zakresie. NIK pochwalił miasto również za przeprowadzenie rewitalizacji parkingu na pl. Św. Ducha oraz utworzenie parku Stacja Wisła. Kontrolerzy zwrócili również uwagę na kontrowersje, które budziło zabetonowanie placu. Wskazano, że początkowo miasto planowało większą liczbę drzew, na co nie pozwoliła jednak negatywna opinia Małopolskiej Konserwator Zabytków w tej sprawie. Już teraz wiadomo jednak, że wraz z ostatnimi ustaleniami zieleni na pl. Św. Ducha będzie więcej.
Dla porównania w raporcie wskazano, że w 2015 roku na zachowanie i zwiększanie terenów zielonych Kraków wydawał na poziomie 37 mln złotych, podczas gdy w 2020 roku było to już 172,3 mln złotych, czyli aż 365 proc. więcej. W tym czasie powstały również w mieście nowe miejsca odpoczynku i rekreacji, nowe parki, parki kieszonkowe, rzeczne oraz rozwijane są inicjatywy tzw. ogrodów społecznych.
Nie obyło się jednak bez podsumowania liczby wyciętych drzew, która wśród wielu mieszkańców budzi skrajne emocje. W tym czasie bowiem:
– Gmina otrzymała 3,3 tys. zezwoleń obejmujących wycinkę 18,8 tys. drzew i 52 tys. m2 powierzchni krzewów. Oprócz tego wydała zezwolenia na wycięcie 42,3 tys. drzew i 44,4 tys. m2 krzewów. W ramach rekompensaty nasadzonych zostało nieco ponad 41,5 tys. drzew i ponad 109 tys. m2 krzewów. – czytamy w raporcie.
Zmniejszył się również wskaźnik terenów zieleni przypadającej na jednego mieszkańca. NIK zwrócił uwagę, że współczynnik ten spadł z 233,64 m2 na początku 2015 roku do 221,66 m2 na koniec 2020 roku, czyli o około 12 m2 przy jednoczesnym wzrośnie liczby mieszkańców Krakowa z blisko 745 tys. do 768,5 tys. w roku 2020.