fbpx
Kraków Sport

200. derby na remis

4 grudnia 2020 roku w 12 kolejce PKO BP Ekstraklasy, na stadionie przy ul. Józefa Kałuży odbyły się 200. derby Krakowa, w których Cracovia zremisowała z Wisłą 1:1.

Przed tym spotkaniem zajmująca 10 miejsce w tabeli Cracovia, z dorobkiem 12 punktów wyprzedzała o 2 oczka zajmującą 12 miejsce Wisłę.

Mecz był debiutem Petera Hyballi w roli trenera gości, który zastąpił na tym stanowisku zwolnionego niedawno Artura Skowronka. Pochodzący z Niemiec trener w poprzednim sezonie wyeliminował, w eliminacjach do Ligi Europy, zespół Cracovii, będąc szkoleniowcem zespołu DAC 1904 Dunajská Streda.

Obie ekipy wyszły na murawę przy dźwiękach hymnu Cracovii. Po losowaniu stron, na gwizdek sędziego oraz rozbrzmiewającego w tle hejnału mecz rozpoczęli goście.

Lepiej spotkanie rozpoczęła ekipa „Białej Gwiazdy”. W 6 minucie miała okazję na otwarcie wyniku ale nikt nie sięgnął piłki dośrodkowanej przez Yawa Yeboaha. W 23 minucie po bliźniaczo przeprowadzonej akcji, z wrzutką w pole karne poradzili sobie obrońcy Cracovii wybijając piłkę na rzut rożny.

W meczu nie brakowało walki bark w bark. Pierwszy żółty kartonik obejrzał w 33 minucie Mehremić za faul na Rivaldinho. Chwilę później ten sam kolor obejrzał trener Cracovii Michał Probierz oraz obrońca Wisły Dawid Szot.

W 44 minucie Wisła miała szansę na zdobycie bramki, wykonując z 20 metrów rzut wolny, jednak piłka po strzale Michała Sadloka trafiła prosto w mur.

Pierwsza połowa mogła rozczarować. Obie drużyny notowały wiele strat w środku pola i niedokładnych podań a przeprowadzone akcje nie przynosiły zamierzonego rezultatu. Statystyki posiadania piłki, w którym dominowała Wisła nie przekładały się na wynik i po dwóch doliczonych minutach sędzie odgwizdał koniec pierwszej części spotkania, w której Cracovia remisowała z Wisłą 0:0.

Druga połowa rozpoczęła się szybką akcją Cracovii. W 47 minucie, według sędziego ręką w polu karnym zagrywał Mehremić za co podyktowany został rzut karny. Po protestach piłkarzy Wisły, długiej analizie VAR oraz problemach technicznych arbiter zmienił swoją decyzję.

Chwilę później drużyna „Białej Gwiazdy” miała kolejny rzut wolny w bliskiej odległości bramki Niemczyckiego, jednak i tym razem piłka nie znalazła drogi do bramki.

W 61 minucie na prowadzenie wyszła Wisła. W polu karnym, obrońca Cracovii fauluje Brown Forbesa za co arbiter podyktował rzut karny. Do strzału z 11 metrów podszedł sam poszkodowany i strzałem tuż przy słupku zmienił wynik na 0:1. 7 minut później strzelec bramki, za uderzenie przeciwnika łokciem otrzymuje drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Wisła kończyła mecz w 10 zawodników.

Po zmianie wyniku mecz nabrał tempa. Piłkarze Cracovii za wszelką cenę starali się doprowadzić do remisu. Doskonałą okazję na zdobycie bramki w 74 minucie zmarnował Thiago. Ta sztuka udała się w 84 minucie spotkania. Po dośrodkowaniu Sergiu Hancy strzałem głową wyrównał Pelle van Amersfoort.

Do końca spotkania to Cracovia kontrolowała grę próbując szybkimi akcjami zmienić wynik spotkania. W 89 minucie z odległości 2 metrów do bramki nie trafił Michal Siplak.

Ze względu na przerwy w meczu arbiter przedłużył drugą połowę aż o 12 minut. Przez ten czas jednak, żadna z ekip nie zdołała przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę i 200. derby Krakowa zakończyły się wynikiem 1:1 oraz podziałem punktów.

Cracovia – Wisła Kraków – 1:1 (0:0)

Składy: Niemczycki, Rapa, Szymonowicz, Márquez, Siplak, Loshaj, Sadiković, Fiolić (65′ Fiolicia), Hanca, van Amersfoort, Rivaldinho (65′ Piszczek) – Lis, Szot (65′ Gruszkowski), Frydrych, Mehremić, Sadlok (94, Abramowicz), Plewka, Kuveljić (46′ Basha), Żukow, Carlos Silva (72′ Beqiraj), Brown Forbes, Yeboah (94′ Savić)

Bramki: 0:1 (61′ Brown Forbes) 1:1 (84′ van Amersfoort)

Żółte kartki: Siplak, Hanca, Márquez – Mehremić, Szot, Brown Forbes, Lis, Savić , Żukow Czerwona karta: Brown Forbes
Sędzia: Daniel Stefański