fbpx
Kraków

Duża frekwencja konsultacji społecznych ws. Białych Mórz. Oto co ustalono

Blisko 1500 mieszkańców wzięło udział w konsultacjach społecznych ws. zagospodarowania terenu Białych Mórz. Przesłano w sumie ponad 1200 ankiet internetowych, a wszystkie pomysły uzyskały pozytywną opinię. Jest więc realna szansa, że już niebawem teren dzikich dziś łąk zamieni się w miejsce wypoczynku i rekreacji dla krakowian. – Po latach nieudanych prób zagospodarowania terenu, zasugerowałem prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, że powinna pojawić się nowa koncepcja dla Białych Mórz. Cieszę się, że udało się sprawnie przeprowadzić konsultacje i już niebawem będziemy mogli przystąpić do prac – mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Białe Morza, to w sumie 53ha terenu. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja, by na większości powierzchni utworzyć pole golfowe. W 2015 roku podpisano nawet umowę ze spółką Golf&Spa Resort, która miała być odpowiedzialna za inwestycję. Spółka zapowiadała stworzenie elitarnego klubu, który przyciągałby do Krakowa imprezy golfowe i golfistów nie tylko z całej Polski, ale z całego świata. W teorii golfiści już pod koniec 2017 roku mieli rozgrywać pierwsze spotkania, ale do tych nigdy nie doszło. Projekt pozostał jedynie projektem, a kontakt z wykonawcą stawał się coraz słabszy. Ostatecznie trzy lata temu Zarząd Infrastruktury Sportowej podjął decyzję o wypowiedzeniu spółce umowy dzierżawy terenu i Białe Morza wróciły do miasta.

W ubiegłym roku pojawiła się nadzieja, że teren już niebawem wróci w ręce mieszkańców w postaci miejsca wypoczynku i rekreacji oraz sportu. Z inicjatywą wyszedł wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który zaproponował nie tylko szybkie zagospodarowanie terenu, ale również zorganizowanie konsultacji społecznych, które miały odpowiedzieć na pytanie, jaka forma organizacji Białych Mórz byłaby dla krakowian najlepsza. Po kilku miesiącach poznaliśmy wyniki tych konsultacji.

Łącznie wzięło w nich udział blisko 1500 mieszkańców, którzy zaangażowali się m.in. w spacery badawcze, spotkania informacyjne, warsztaty partycypacyjne z ekspertami oraz ankiety online. Z ostatniej możliwości skorzystało 1279 osób. Większość opinii przesłali mieszkańcy sąsiadujących z Białymi Morzami dzielnic: Podgórza Duchackiego, Łagiewnik-Borku Fałęckiego i Swoszowic.

– Frekwencja w ramach konsultacji pokazuje, że teren Białych Mórz ma duże znaczenie dla mieszkańców. To potwierdzenie, że warto starać się o jak najszybsze zagospodarowanie tego terenu – zwraca uwagę wiceprezydent Kulig.

Najczęściej mieszkańcy wskazywali, że nowy park powinien spełniać głównie funkcję wypoczynkową, w ramach której do dyspozycji krakowian byłyby m.in. huśtawki, ławki, leżaki czy hamaki- takiej odpowiedzi udzielono 831 razy. Na drugim miejscu biorący udział w konsultacjach wskazywali, że konieczne jest zadbanie o funkcję ekologiczną i przyrodniczą- utrzymanie łąki kwietnej, ogrodu społecznego z uprawami, ogrodu dla owadów. Zwracano jednak również uwagę, że konieczne jest utworzenie miejsca do uprawiania sportu z siłownią na świeżym powietrzu, strefą street workout, boiskiem, bulodromem, ścieżką biegową i do jazdy na rolkach oraz ścieżką rowerową.

Większość mieszkańców potwierdziła jednocześnie, że planuje odwiedzać park nawet kilka razy w tygodniu w celu spacerów, odpoczynku i podziwiania przyrody. Pełny raport jest dostępny pod adresem www.obywatelski.krakow.pl.