fbpx
Kraków

5,4 mln zł na trzyletni program leczenia niepłodności metodą in vitro. Pary mogą zgłaszać się od marca.

Fot. unsplash.com

Pierwsza edycja miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro okazała się sukcesem. Na szczęśliwe zakończenie ma szansę 80 ciąż – o połowę więcej niż zakładano. Program będzie realizowany do 2025 roku. W tym czasie będzie mogło z niego skorzystać 1080 par.  Nowe wnioski będą przyjmowane najprawdopodobniej od marca.

Pierwsza edycja miejskiego programu in vitro w Krakowie odniosła duży sukces, liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc na 2022 rok wyczerpała się już pierwszego dnia od ogłoszenia naboru. Dzięki programowi udało się zrealizować aż 80 ciąż. Miasto chce teraz rozszerzyć program, zwiększając dofinansowanie i liczbę miejsc – mówił Przemysław Cichy z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

„Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” zakłada pomoc 360 parom rocznie. Na zwiększenie ich szans na potomstwo miasto przeznaczy w każdym roku 1,8 mln złotych. To o 800 tys. zł więcej niż w czasie pierwszej edycji. 

Niezmienna pozostanie forma dofinansowania programu. Pary, które zostaną do niego zakwalifikowane, otrzymają dofinansowanie do jednej zindywidualizowanej procedury w wysokości:

do 5 000 zł w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego, procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie – dawstwa męskich komórek rozrodczych oraz procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie – dawstwa żeńskich komórek rozrodczych

do 2 500 zł w przypadku procedury adopcji zarodka. 

Aby wziąć udział w programie para musi mieszkać w Krakowie, a kobieta musi być między 20 a 42 rokiem życia. Uczestnicy będą mogli skorzystać z opieki psychologa.

Przemysław Cichy z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK informuje, że obecnie trwają prace nad finalizacją zapisów konkursu, który ma zostać ogłoszony jeszcze w lutym. Podmioty zainteresowane realizacją programu będą mogły składać swoje oferty. Harmonogram projektu zakłada podpisanie stosownych umów i rozpoczęcie naboru wniosków od chętnych par w marcu.