fbpx
Kraków

Arcybiskup poświęcił najszybszy komputer w Polsce i… jeden z najszybszych na świecie!

fot. Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH

Kraków ma jedne z najszybszych i najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie. Trzy maszyny: Athena, Ares i Helios zlokalizowane w ACK Cyfronet AGH ponownie znalazły się na liście TOP500 superkomputerów na świecie.

Athena, która znalazła się na 155 miejscu w światowym rankingu, to zdecydowanie najszybszy komputer w Polsce. Jest wykorzystywana do skomplikowanych i wysokowydajnych symulacji naukowych oraz do współpracy ze sztuczną inteligencją, oraz uczenia maszynowego w badaniach z zakresu medycyny, farmakologii, biologii, chemii, fizyki i wszędzie tam, gdzie są potrzebne skomplikowane obliczenia i analizy. Dodatkowo najszybszy komputer został poświęcony przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Dwa pozostałe komputery zlokalizowane w ACK Cyfronet zajęły 291 i 404 miejsce na liście TOP500. Stanowią one ogromną wartość analityczną i obliczeniową dla młodych naukowców, ale są również wykorzystywane do projektów badawczych, które mają szansę zmienić oblicze medycyny i farmakologii w najbliższych latach.

Dodatkowo krakowskie komputery znalazły się też w zestawieniu Green500, które skupia superkomputery o najwyższej wydajności energetycznej. W tej klasyfikacji krakowskie superkomputery zajęły kolejno 22, 114 i 344 miejsce.