fbpx
Kraków

Już dziś wysłuchanie kandydatów na rektora UJ. O władzę w uczelni walczy czwórka profesorów

fot. Lestat (Jan Mehlich) CC BY-SA 3.0

Wybory rozgrzewają nie tylko mieszkańców Krakowa, ale również społeczność akademicką. Na krakowskich uczelniach trwa bowiem wymiana kadry zarządzającej. O stanowisko rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ubiega się czterech kandydatów: prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Jedynak i prof. Dorota Malec.

Cała czwórka od lat jest związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i została wskazana przez Radę Uczelni. Każdy z kandydatów ma teraz czas do 25 kwietnia, by przekonać do siebie „wyborców”, którzy zdecydują o tym, kto pokieruje najlepszą uczelnią w Polsce.

prof. Armen Edigarian pochodzi z Azerbejdżanu, a na UJ jest związany z Instytutem Matematyki. Zapewnia, że chce postawić na finansowanie badań naukowych i wspieranie pracy dydaktycznej.

prof. Tomasz Grodzicki kierował do tej pory Collegium Medicum, co w jego ocenie jest doskonałym przygotowaniem do objęcia rządów w uczelni. Jednocześnie zapewnia, że chce postawić na elastyczne planowanie i przystosowanie uczelni do wyzwań, jakie będzie w najbliższych latach stawiać przed nią m.in. rozwój AI.

prof. Piotr Jedynak pracuje na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Podkreśla, że chce rozwijać dalsze badania naukowe, które są niezwykłą siłą UJ, ale również stawiać na dbałość o utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia.

prof. Dorota Malec od kilku lat kieruje Katedrą Historii Administracji i Prawa Wyznaniowego. W swojej pracy chce postawić na stworzenie miejsca przyjaznego zaawansowanym badaniom o skali nie tylko europejskiej, ale ogólnoświatowej. Ważnym aspektem jest dla niej również zapewnienia miejsca przyjaznego do pracy i nauki dla wszystkich osób związanych z UJ.

Kandydatów będzie można wysłuchać podczas specjalnego spotkania, które odbędzie się dziś o godz. 12.00 w Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej 33. Spotkanie będzie można śledzić również online za pośrednictwem kanału UJ Live.