fbpx
Kraków

Kraków chce bezpłatnych szczepień dla dzieci przeciw grypie

Już niebawem mali krakowianie będą mogli skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie. Chce tego część radnych, która zgłosiła projekt uchwały w tej sprawie. Głosowanie już jutro podczas sesji Rady Miasta Krakowa.

Plan „Programu profilaktyki zachorowań na grypę dla dzieci w wieku 6-60 miesięcy w Gminie Miejskiej Kraków” uzyskał pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co pozwala na procedowanie projektu i wprowadzenie go w życie na terenie Krakowa w przypadku przegłosowania przez radnych.

Głównym celem jest zwiększenie odporności na zakażenia wirusem grypy wśród najmłodszych dzieci. Badania Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzają bowiem, że każdego roku na grypę choruje od 5 do 15 proc. populacji, a 20-30 proc. zachorowań może dotyczyć dzieci.

Plan, który jutro zostanie poddany pod głosowanie, zakłada darmowe szczepionki dla dzieci, ale jest również ukierunkowany na organizację akcji informacyjnych dla rodziców o roli szczepień dzieci w profilaktyce chorób zakaźnych, ich skuteczności oraz ewentualnych powikłań po przechorowaniu grypy, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dzieci, jak i dorosłych.

W przypadku przegłosowania uchwały przez krakowskich radnych miasto ogłosi konkurs, w którym wyłoniony zostanie realizator szczepień. Udział w programie będzie nie tylko bezpłatny, ale również dobrowolny.