Kraków jednym z najbardziej zielonych miast świata?

Kraków, to jedno z najbardziej zielonych miast świata… i choć wielu osobom będzie ciężko w to uwierzyć, to stolica małopolski zajęła piątek miejsce na świecie i trzecie w Europie w rankingu zielonych miast stworzonym przez Husqvarna Urban Green Space Index. Lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach. Tyle że wiele z nich nie znalazło się w raporcie.

Kraków od lat stara się poprawiać jakość powietrza w mieście. W tym celu uchwalono m.in. specjalną uchwałę antysmogową i stworzono program dotacji do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania. Tymczasem wielu mieszkańców i miejskich aktywistów nieustannie zwraca uwagę na to, że Kraków staje się betonowym miastem, w którym na próżno szukać zielonych miejsc. Przeciwnicy prezydenta Jacka Majchrowskiego przekonują, że winne zanieczyszczeniu powietrza jest m.in. zabudowywanie korytarzy powietrznych i stale rozwijające się osiedla mieszkaniowe oraz biurowce, które zabierają kolejne cenne przyrodniczo tereny.

Takim twierdzeniom przeczy jednak świeżo opublikowany raport HUGSI. Bardziej zielone od Krakowa okazały się jedynie Charlotte, Durban, Wilno i Dortmund. Ponadto z raportu wynika, że około 36 proc. Powierzchni Krakowa stanowią drzewa, a 20 proc. trawa. Na jednego mieszkańca Krakowa przypadka średnio 207 mkw. terenów zielonych.

Niezwykle ważna jest jednak metoda selekcji miast ujętych w raporcie. Twórcy wzięli pod uwagę jedynie 97 miast z całego świata zrzeszonych w klimatycznej grupie C40 oraz 58 innych miast, które uzupełniły dane z Europy, Ameryki Północnej oraz Indii.