fbpx
To Kraków tworzy metamorfozy
Kraków

Kraków z hostelem dla osób LGBT+

Kraków ma pierwszy hostel dla osób LGBT+ znajdujących się w trudnej sytuacji. To miejsce dla osób bezdomnych, które jednocześnie należą do grup mniejszościowych i są narażone na dyskryminację. W hostelu będą mogły znaleźć schronienie i nie obawiać się oceniania i krytyki.

– Moja inicjatywa dotycząca tego hostelu na stałe weszła do budżetu miasta. Władze Krakowa, jako pierwsze w kraju zrealizowały bardzo ważny postulat – pochwaliła się na facebooku radna Alicja Szczepańska, pomysłodawczyni hostelu dla osób LGBT+

Placówka prowadzona jest przez fundację „Głos Serca” i ma charakter interwencyjnej. Przeznaczona jest dla osób ze środowisk LBGT+, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie mają stałego dachu nad głową. W hostelu mogą znaleźć schronienie w jednym z 12 pokoi, ale również korzystać z kuchni oraz łazienki.

Hostel oferuje również pomoc psychologiczną i dostęp do odzieży oraz środków higienicznych. Nie jest jednak typowym domem pomocy społecznej, gdyż opiera się na samodzielnym egzystowaniu. Zdaniem władz miasta, ważne jest zagwarantowanie pomocy i miejsca, w którym osoby ze środowisk mniejszościowych, będą mogły czuć się bezpiecznie. Jak podkreśla wiceprezydent Andrzej Kulig, Kraków wielokrotnie dawał schronienie dla wielu postaci, narodowości i orientacji i ważne jest, by kontynuować to dzieło także teraz.

Osoby poszukujące pomocy i chcące znaleźć schronienie w hostelu interwencyjnym mogą skontaktować się z fundacją „Głos Serca”, która dzięki miejskiej dotacji, prowadzi hostel.