fbpx
Dzieje się!

Dziś w nocy warto patrzeć w niebo! Lecą Starlinki

Mieszkańcy Krakowa będą mieli wyjątkową okazję, by zobaczyć na własne oczy „kosmiczny pociąg” Elona Muska. Starlinki, czyli satelity należące do SpaceX, będą widoczne na niebie nad Polską oferując spektakularne widowisko dla miłośników astronomii i nie tylko.

Starlink to projekt SpaceX, którego celem jest dostarczenie globalnego, szybkiego internetu satelitarnego. Do tego celu na orbitę wysyłane są tysiące małych satelitów, które tworzą konstelację umożliwiającą połączenie internetowe nawet w najbardziej odległych zakątkach świata.

Jak i kiedy oglądać Starlinki w Krakowie?

Mieszkańcy Krakowa powinni wypatrywać satelitów na niebie wieczorem, kiedy będą najlepiej widoczne, jak podaje Karol Wójcicki z kanału „Z głową w gwiazdach” Starlinki pojawią się na nocnym niebie minutę po północy, przelot potrwa 4 minuty. Kolejny, dłuższy bo 8 minutowy przelot widoczny będzie o 1:31 w nocy.

Widok Starlinków na nocnym niebie przypomina jasne punkty przesuwające się w równym odstępie, tworząc efekt przypominający pociąg kosmiczny. Aby cieszyć się najlepszym widokiem Starlinków, warto wybrać miejsce z dala od miejskich świateł. Idealnym rozwiązaniem będą otwarte przestrzenie, takie jak parki, pola czy wzgórza. Warto również zabrać ze sobą lornetkę, aby lepiej widzieć satelity, choć są one widoczne gołym okiem.