fbpx
Kraków

Krakowski policjant winny przekroczenia uprawnień. Koniec wieloletniego procesu

fot. Daniel Bone z Pixabay

Sąd wydał prawomocny wyrok w sprawie krakowskiego policjanta, który podczas interwencji użył broni i postrzelił uciekającego mężczyznę. Funkcjonariusz został oskarżony o przekroczenie uprawnień służbowych.

Do zdarzenia doszło w 2018 roku, kiedy policjant, będący na służbie, próbował zatrzymać mężczyznę podejrzewanego o popełnienie przestępstwa. W trakcie pościgu podejrzany nie reagował na wezwania do zatrzymania się, w efekcie doszło do użycia broni i ranienia mężczyzny.

Sąd pierwszej instancji uznał policjanta za winnego przekroczenia uprawnień, argumentując, że użycie broni było nieproporcjonalne do zagrożenia. Wyrok ten został zaskarżony przez obronę, która twierdziła, że działania funkcjonariusza były uzasadnione i miały na celu ochronę innych osób. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok w mocy, podkreślając, że użycie broni przez policjanta było nieuzasadnione w danej sytuacji. Wyrok jest teraz prawomocny. Policjant został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zobowiązany do pokrycia kosztów sądowych.

Wyrok w sprawie krakowskiego policjanta kończy długotrwały proces sądowy, który wzbudzał wiele kontrowersji. Sąd jednoznacznie stwierdził, że przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza nie może być tolerowane, nawet w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji.