fbpx
Komunikacja Kraków

Kto będzie obsługiwał komunikację miejską w Krakowie?

 Zarząd Transportu Publicznego ogłosił przetarg na obsługę komunikacji miejskiej na terenie Krakowa i gmin. Nowy przewoźnik musi dysponować flotą, co najmniej 151 autobusów w kolorze granatowym.

W lipcu przyszłego roku wygasa 10-cio letnia umowa z firmą Mobilis sp. z.o.o, która oprócz MPK realizowała przewozy autobusowe w Krakowie i Gminach będących stronami Porozumień Międzygminnych. Przetarg na 10-cio letni kontrakt obejmuje około 9,7 miliona tzw. wozokilometrów rocznie. Jest to prawie dwa razy więcej niż obecnie. Firma startująca w przetargu musi posiadać autobusy przegubowe, standardowe, midi+ i mini. Wszystkie autobusy mają być fabrycznie nowe i spełniać normę emisji spalin minimum Euro VI.  Nowy przewoźnik będzie obsługiwał 27 tras. Osiem linii ma być obsługiwanych przez auta nisko lub zeroemisyjne.

Powstaną też dwie nowe linie: Salwator-Mydlniki Wapiennik i Nowy Kleparz-Żabiniec, które będą obsługiwane autobusami typu Mini.

Ponadto, kursy linii 196 kończące obecnie trasę na pętli Skotniki Szkoła, mają być przedłużone ulicą Winnicką do Kostrza.

Wszystkie autobusy nowego operatora mają być granatowe z białym napisem nad linią okien „Komunikacja Miejska w Krakowie” i logo „KMK”. Po raz pierwszy będą też posiadać zewnętrzny wyświetlacz z numerem linii po lewej stronie oraz tylny wyświetlacz z numerem linii i nazwą przystanku docelowego. Nowy operator będzie też zobowiązany do zapewnienia autobusów rezerwowych rozmieszczonych na terenie całego miasta.

Otwarcie ofert nastąpi 4 maja o godz. 12:00