fbpx
Małopolska

To ich poszukują w Małopolsce pracodawcy. Szukasz nowego zajęcia?

fot. Jason Goh z Pixabay
Jeśli szukasz pracy, to z pomocą przychodzi Barometr Zawodów 2024. Pokazuje on, jakich pracowników i gdzie konkretnie brakuje ich na rynku pracy. W naszym regionie nieustannie poszukiwani są przede wszystkim budowlańcy, elektrycy i kierowcy autobusów oraz samochodów ciężarowych, oraz administratorzy stron internetowych. Spada za to zapotrzebowanie na pracowników umysłowych i ekonomistów, których jest w Małopolsce zbyt dużo.

Z najnowszego zestawienia zawodów wynika, że w Małopolsce wciąż najbardziej poszukiwani są pracownicy fizyczni. Spore braki mają pracodawcy z branży budowlanej, w której poszukiwani są m.in. zbrojarze, stolarze, dekarze czy betoniarze. Wciąż sporo ofert dotyczy również wykwalifikowanych i przede wszystkim doświadczonych elektryków.

Niezmiennie od lat wśród poszukiwanych na rynku pracy pracowników są też kierowcy zawodowi, posiadający uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi oraz autobusami przewożącymi np. turystów. Z barometru jasno wynika jednak, że nieco większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć pracownicy umysłowi oraz ekonomiści, którzy w ostatnich latach cieszyli się dużą popularnością na rynku pracy. Teraz jednak liczba wykształconych absolwentów ekonomii i pobocznych kierunków jest zbyt duża i na rynku brakuje dla nich ofert w urzędach pracy.

Wciąż jednak na zatrudnienie mogą liczyć programiści, administratorzy stron internetowych oraz baz danych czy wyspecjalizowani informatycy.