fbpx
Kraków

Uwaga! IMGW ostrzega przed ulewnymi deszczami i podtopieniami

W czwartek na terenie Małopolski są spodziewane intensywne, a momentami nawet ulewne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami. Szczególnie mocno może padać w powiecie brzeskim, tarnowskim, dąbrowskim, sądeckim oraz gorlickim, gdzie obowiązuje najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia.

Ostatnie tygodnie nie są łatwe pod względem pogody. Specjaliści zgodnie przyznają, że dawno już nie mieliśmy tak gwałtownych zjawisk pogodowych. W ostatnich tygodniach wielokrotnie informowaliśmy o usuwaniu skutków nawałnic z ulewnymi opadami deszczu oraz silnym porywistym wiatrem. Nie inaczej będzie również dziś, bo synoptycy nie wykluczają nagłego wezbrania rzek i potoków oraz lokalnych podtopień.

IMGW prognozuje, że w większości małopolski – gdzie obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia, spadnie od 40 do 60, a momentami do 80 mm deszczu. Na pozostałym obszarze, gdzie obowiązuje najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia, może spaść nawet do 100 mm deszczu. Niewykluczone są również burze z silnym porywistym wiatrem, który może osiągać prędkość do 80 km/h, a miejscami burzom mogą towarzyszyć opady gradu.

Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGW obowiązują do piątku, do godz. 10.