fbpx
Kraków

W Krakowie przybędzie miejsc w żłobkach. Są dodatkowe środki na ten cel!

fot. Carole LR z Pixabay

W najbliższych trzech latach w Krakowie może powstać nawet 800 nowych miejsc w żłobkach. W realizacji inwestycji pomóc mają środki z Krajowego Planu Odbudowy, które początkowo zakładały utworzenie 611 nowych miejsc. Miasto wystąpiło jednak do wojewody i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o dodatkowe środki, a wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Żłobki i przedszkola, to wciąż ogromny problem miasta, które boryka się z coraz większą liczbą mieszkańców, ale jednocześnie nie jest w stanie zapewnić miejsc dla wszystkich dzieci. Wiele zmieni się do 2026 roku. W tym czasie bowiem Kraków chce stworzyć 800 nowych miejsc dla najmłodszych dzieci w ramach programu „MALUCH+” finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Początkowo w ramach limitu miasto otrzymało 22 mln złotych netto na utworzenie 611 nowych miejsc w żłobkach. Władze Krakowa przygotowały jednak wniosek do wojewody małopolskiego o dodatkowe środki, które pozwoliłyby zwiększyć finansowanie i utworzyć dodatkowych 200 miejsc. Wojewoda pozytywnie ocenił wniosek i przekazał go do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, gdzie również został on zaakceptowany. Miasto będzie więc dysponowało kwotą 35,9 tys. złotych netto na utworzenie 1 miejsca, a dodatkowo przez pierwsze trzy lata funkcjonowania nowych żłobków, Kraków będzie mógł liczyć co miesiąc na dofinansowanie w kwocie 837 złotych na utrzymanie miejsc dla najmłodszych mieszkańców.

Jedną z pierwszych inwestycji ma być budowa żłobka w dzielnicy Swoszowice. Prezydent Jacek Majchrowski złożył już odpowiedni projekt uchwały ws. sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Wróblowice II”, który umożliwi budowę placówki na terenie klubu Wróblowianka. W ramach wstępnej koncepcji inwestycja ma przynieść 100 nowych miejsc dla dzieci. Na początku marca Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie opublikował również zamówienie publiczne na opracowanie koncepcji architektonicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy żłobka przy ul. Krzemionki. Żłobek ma oferować 100-150 miejsc dla dzieci i będzie funkcjonować w sąsiedztwie samorządowego przedszkola nr 92. Podjęta została już również decyzja o budowie żłobka przy ul. Dekerta/Portowej dla około 100 dzieci oraz placówki przy ul. Jabłonkowskiej 29a w Bronowicach, gdzie znajdzie się miejsce dla 150 dzieci. Z kolei już od 1 kwietnia w miejskim żłobku przy ul. Lipskiej 75 udostępnionych zostanie 41 nowych miejsc dla dzieci i w sumie placówka będzie mogła pomieścić 157 maluchów. Od 1 września planuje się również otwarcie nowego żłobka na os. Piastów, który będzie dysponował 41 miejscami opieki.