fbpx
Dzieje się! Sport

Cracovia Maraton – to był weekend pełen wrażeń

Aż 5676 biegaczy wystartowało w tegorocznej, 21. odsłonie Cracovia Maratonu. Na metę dobiegło 5455 zawodników. Wśród mężczyzn triumfował Kenijczyk Ezekiel Kipkorir, a wśród kobiet – jego rodaczka Vitalyne Jemaiyo Kibii. Pozostałe miejsca na podium zajęli Shedrack Kiptoo Kimaiyo i Witalij Szafar wśród mężczyzn oraz Monika Brzozowska i Beata Michałków wśród kobiet. Najlepszy z Polaków – Andrzej Rogiewicz zajął 6. miejsce.

Pogoda, jakby na zamówienie, była piękna, co z pewnością dodatkowo zachęcało do udziału w tym wydarzeniu. Niedziela w Krakowie była słoneczna i ciepła. Dopiero późnym popołudniem nad miastem lunął deszcz.

Na całej trasie królewskiego dystansu 42,195 m nie brakowało kibiców, którzy dopingowali biegaczy. Start i meta znajdowały się na Rynku Głównym. Zawodnicy mieli do pokonania pętlę przebiegającą m.in. przez ul. Grodzką, al. Mickiewicza, al. Focha, ul. Konopnickiej, ul. Zabłocia, ul. Dekerta, ul. Ofiar Dąbia, al. Lema, al. Jana Pawła II, aż do hali widowiskowo-sportowej „Suche Stawy”, a dalej al. Jana Pawła II, al. Pokoju, ul. Miedzianą, bulwarami wiślanymi i ul. Grodzką.

W rywalizacji na trasie „z historią w tle” uczestniczyli zawodnicy z niemal 50 państw. Poza Polską najliczniej reprezentowane były: Włochy, Słowacja, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania oraz Ukraina. Nie zabrakło także uczestników z innych kontynentów. W biegu wzięli udział reprezentanci Afryki (Kenia), Ameryki Północnej (USA, Meksyk), Ameryki Południowej (Brazylia, Ekwador), Azji (Japonia, Indie) i Australii i Oceanii (Australia).

Zobacz wyniki.*

Miniony weekend był nie tylko gratką dla amatorów dystansu maratońskiego. W trakcie dwudniowego święta biegania rywalizowali wielbiciele krótszych dystansów oraz miłośnicy jazdy na rolkach. W tym roku specjalnie dla zwolenników chodzenia z kijami przygotowano nowość – Czaniecki Cracovia Walkathon.

Maraton dla zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach

W tym roku zwyciężył Rafał Wilk – trzykrotny złoty medalista paraolimpijski. Drugie miejsce zajął Jakub Staszkiewicz. Trzeci na mecie zameldował się Rafał Szumiec. Wśród pań najszybsza była Anna Oroszova ze Słowacji. Podium uzupełniły Katarzyna Lewera i Karolina Bronowicz.

W kategorii active wheelchair wśród mężczyzn na podium uplasowali się kolejno: Witold Misztela, Piotr Gołębiowski i Krzysztof Ślusarczyk. Natomiast wśród kobiet: Katarzyna Graba, Karolina Pająk i Agata Cieśluk.

Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX

Kenijczycy Albert Kipkorir Tonui i Valentine Jabet zwyciężyli w tegorocznym minimaratonie. Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Hillary Kiptum Maiyo, a trzeci był Adam Czerwiński. Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły – Sviatlana Sanko oraz Paulina Gaj.

Zobacz wyniki.

Bieg Nocny na 10 km

Blisko 5 tysięcy osób uczestniczyło w tegorocznej odsłonie Biegu Nocnego na 10 kilometrów. Triumfowali ponownie Albert Kipkorir Tonui, a wśród kobiet Valentine Jabet. Na drugim miejscu wśród mężczyzn na Rynku Głównym finiszował Oleg Bodnarczuk. Trzeci był Łukasz Kapłon. Wśród pań podium uzupełniły Sviatlana Sanko – drugie miejsce oraz Sylwia Indeka – trzecie miejsce.

Cracovia Maraton na Rolkach

Polacy Paweł Ciężki i Aleksandra Glamkowska triumfowali w 17. edycji Cracovia Maratonu na Rolkach. W klasyfikacji mężczyzn drugie miejsce zajął Marek Zgrzywa, a trzecie – Pavol Dzurak. W klasyfikacji kobiet druga była Natalia Czerwonka, a trzecia Liwia Kubin.

Czaniecki Cracovia Walkathon

W minioną sobotę zadebiutowała nowa impreza dla miłośników nordic walkingu – Czaniecki Cracovia Walkathon. W premierowej edycji wzięło udział blisko 300 osób, którzy mieli do przebycia trasę o długości 4,2 km.

* Liczba uczestników jest cały czas weryfikowana. Obecnie to 5679 osób na starcie i 5485 na mecie.