fbpx
Kraków

[AKTUALIZACJA] Czasowa organizacja ruchu na ul. Konopnickiej

Od wczoraj została wprowadzona czasowa organizacja ruchu na ul. Konopnickiej od przystanku autobusowego „Ludwinów” do mostu na Wildze. 

Zmiany w ruchu spowodowane są przygotowaniami działki pod budowę nowego hotelu. Znany przedsiębiorca Sobiesław Zasada po przeszło dekadzie od wydania pozwolenia na budowę rozpoczął pierwsze prace. Na działkach w pobliżu kaplicy św. Bartłomieja, ul. Konopnickiej i rzeki Wilgi usunięto drzewa, pojawiły się też tablice informujące o inwestycji, gdzie wyznaczono koniec prac na 2025 r.

Decyzja wydana w 2010 roku zezwala na budowę hotelu z garażem podziemnymi mieszkaniami na dwóch kondygnacjach wraz z częścią usługową na parterze pod nazwą „Apartamenty nad Wilgą”. Inwestor musi też wybudować drogę dojazdową do obiektu od ulicy Barskiej.

Inwestycja budziła wiele kontrowersji wśród stowarzyszeń działających w Krakowie jak i samych mieszkańców os. Podwawelskiego. Sprawa pozwolenia na budowę oparła się aż o Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Ten skargi odrzucił.

Osiedle Podwawelskie nie jest objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jedynie planem „Ujście Wilgi”. W złożeniach tereny te są przeznaczone pod budownictwo  usług komercyjnych wraz z towarzyszącą zielenią. Nowe budynki muszą się wyróżniać wysokimi walorami architektonicznymi i estetycznymi. Ich wysokość nie może przekraczać 25 m.

Inwestycję realizuje Atrium Verde Eko-Park.

 

Sonia Bekier