fbpx
Kraków

Kraków ma nowego prezydenta. Aleksander Miszalski wygrywa II turę wyborów!

fot. Piotr Szałański www.storymakers.pl/ Facebook.com Aleksander Miszalski

To już pewne! Po przeliczeniu głosów ze 100 proc. lokali wyborczych nowym prezydentem Krakowa został Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej, na którego zagłosowało 51,04 proc. wyborców. Łukasz Gibała uzyskał 48,96 proc. głosów i tym samym trzeci raz z rzędu przegrał walkę o fotel prezydenta Krakowa.

To była niezwykle nerwowa noc dla obu sztabów, bo wyniki exit poll były do siebie bardzo zbliżone i na granicy błędu statystycznego. To oznaczało, że wynik może się jeszcze zmienić i rzeczywiście. W miarę spływania głosów z kolejnych lokali wyborczych, na prowadzenie wysunął się Łukasz Gibała, który w pewnym momencie miał ok. 52 proc. głosów.

Ostatecznie jednak to właśnie Aleksander Miszalski uzyskał większość w II turze wyborów na prezydenta Krakowa i to on zastąpi na tym stanowisku Jacka Majchrowskiego. Oznacza to również, że w mieście rządzić będzie Platforma Obywatelska, która już wcześniej uzyskała większość w Radzie Miasta Krakowa.

Sejmik Województwa Małopolskiego należy z kolei do Prawa i Sprawiedliwości, którzy ma większość. Niebawem poznamy również nazwisko nowego marszałka.