fbpx
Kraków

Kursy języka polskiego i ukraińskiego dla uczniów i nauczycieli

Ruszyły zapisy na bezpłatne kursy językowe dla ukraińskich uczniów. Skorzystać mogą także polscy pedagodzy.

Dzięki połączeniu sił fundacji Internationaler Bund Polska, UNICEF oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zorganizowano kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy a dla polskich pedagogów i pracowników krakowskich szkół – zajęcia z j. ukraińskiego. Ma to pomóc w integracji polskiej i ukraińskiej społeczności. Młodsze dzieci będą miały okazję nauczyć się języka polskiego od podstaw poprzez tradycyjne lekcje, gry edukacyjne, czy wycieczki. Wykładowcy, oprócz nauki języka będą przybliżać polską kulturę, historię i geografię. Starsza młodzież może liczyć na kursy specjalistyczne, takie jak przyuczenie do egzaminów, przygotowanie na studia, czy szkolenia w kierunku zawodowym. Każdy kurs będzie trwał 120 godzin, a dla uczestników zapewniono 1000 miejsc.

Polscy nauczyciele mogą się zapisać na intensywne kursy języka ukraińskiego organizowane przez Uniwersytet Jagielloński. Będą się one odbywały w styczniu i lutym. Mają one pomóc edukatorom w kontaktach z ukraińskimi dziećmi i ich rodzicami w szkole. Skorzystać z nich może 180 osób.

Jak twierdzą organizatorzy, kursy te mogą pomóc nie tylko w porozumiewaniu się, ale i w integracji obu narodów. Są częścią większego projektu „Kraków Wspólnie”, gdzie organizowane są spotkania i prezentacje pozwalające na zaadaptowanie się uchodźców w nowych warunkach. Do akcji przyłączyły się między innymi: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej i Teatr Barakah, kluby sportowe i organizacje pozarządowe, które prowadzą różnorakie zajęcia. Wszystkie są bezpłatne, a do udziału organizatorzy zapraszają także młodych Krakowian.

Kursy są przeznaczone dla osób od 6 do 24 lat.

Szczegóły i zapisy na stronie

Kraków Wspólnie

lub pod nr tel. 519420926, 512691608

Autor: Bartosz Bera