fbpx
Kraków

Nie, dla nowej drogi na os. Podwawelskim

Przed Sądem Rejonowym dla Krakowa – Podgórza toczy się spór o służebność drogi dojazdowej do działki w pobliżu dawnej szkółki roślin „Ogrodnik” na os. Podwawelskim. Mieszkańcy osiedla ostro protestują. Właściciele działki zaproponowali 4 warianty przebiegu drogi.

Żaden z nich nie jest do przyjęcia – mówi nam w rozmowie Prezes Zarządu SM „Podwawelska” Radosław Żołubak. Np. jeden z wariantów zakłada przebieg drogi pomiędzy blokami 9 i 11, 4 metry od okien mieszkańców przy. ul. Słomianej. Projektowane warianty dotyczą też bloku nr 15 przy Słomianej oraz bloków nr 12, 14 i 16 przy ul. Komandosów. Inwestycja zniszczyłaby istniejącą infrastrukturę, plac zabaw dla dzieci, boisko i istniejącą zieleń.

Mieszkańcy obawiają się, że po uzyskaniu zgody na służebność drogi właściciele wystąpią o Warunki Zabudowy i powstanie w tym miejscu kolejna inwestycja. Problem w tym, że os. Podwawelskie ma starą infrastrukturę techniczną, która przy podłączeniu kolejnego budynku będzie niewydolna. Ponadto, R. Żołubak dodaje, że grunt na osiedlu jest niestabilny i jakakolwiek budowa mogłaby naruszyć konstrukcję istniejących bloków.

Problemu by nie było, gdyby istniał Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu. Niestety nie udało się go dotąd uchwalić, bo był blokowany m.in przez organizację „Akcja Ratunkowa dla Krakowa”.

Cieszy nas wzrost świadomości mieszkańców – mówi nam prezes, wielu z nich złożyło wniosek do sądu o uznanie za uczestnika w tej sprawie, by móc wyrazić swoją opinię.

Wczoraj mieszkańcy znaleźli w skrzynkach ulotki z wzorem wniosku, mapką i pismem przewodnim.

Sprawę rozstrzygnie sąd, będziemy ją śledzić.

Grażyna Bekier