fbpx
Dzieje się!

Odkryj magię tańca dworskiego podczas Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Fot. FB/ Balet Dworski Cracovia Danza

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Krakowie, powraca, aby zaprezentować bogactwo dziedzictwa tanecznego. 24. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 15-23 lipca, pod tematem „Gwiazdy, planety, kosmos a taniec dworski”. 

Jak sama nazwa wskazuje tegoroczne wydarzenia festiwalowe nawiązywać będą do obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, przybliżając jego postać i dzieło za pomocą ekspresji tanecznej.

Dwa główne przedstawienia, inaugurujące i finałowe, będą tego najlepszym przykładem. Festiwal rozpocznie się plenerowym spektaklem „Pan Twardowski. Ale bajka!” na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Natomiast finałowy wieczór, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, przyniesie występy m.in. francuskiego zespołu HéliosKine, który zaprezentuje taniec planet w choreografiach barokowych mistrzów tańca, oraz spektakl Baletu Cracovia Danza pt. „Planety tańcem poruszone”.

W programie festiwalu znajdują się spektakle, pokazy, warsztaty oraz Krakowski Bal Królewski. Gośćmi festiwalu będą między innymi: francuski zespół HéliosKine, indyjski zespół Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis, które zaprezentują różnorodne aspekty tematu.

Podczas festiwalu odbędą się również warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. Dla dzieci i młodzieży przewidziano bezpłatne warsztaty „Kraków tańczy pod Wawelem”, pozwalające na naukę tańców greckich, francuskich, hiszpańskich i włoskich.

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Krakowie, przyciągającym miłośników tańca z całego świata. Szczegółowy program festiwalu oraz informacje dostępne są na stronie internetowej: www.cracoviadanza.pl/festiwal.