fbpx
Komunikacja

Przejazd autostradą A4 z Krakowa do Katowic znowu podrożeje

Od 3 kwietnia wprowadzenie wyższych opłat za przejazd autostradą A4 z Krakowa do Katowic zapowiedziała spółka Stalexport Autostrada Małopolska. Wzrost cen zarządca autostrady argumentuje inflacją.

Nowe opłaty

Spółka skierowała wniosek o zgodę na zmianę stawek opłat do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dla wszystkich kategorii pojazdów. I tak dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle ) cena ma wzrosnąć z 13 do 15 zł., dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 z kwoty 40 do 46 zł. Stawki będą obowiązywały na każdym z dwóch punktów poboru opłat; w Balicach i Mysłowicach.

GDDKiA, tak naprawdę nie ma uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianą stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami umowy koncesyjnej, a ta wygasa w 2027 r. To oznacza, że podwyżki wejdą w życie.

Jakie rabaty?

Kierowcy samochodów osobowych, którzy będą korzystać z płatności elektronicznych zachowają rabat w wysokości 13% tj. 2 zł.( dotyczy elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass, a także videotolling z aplikacjami: Autopay, SkayCash, mPay, IKO oraz transakcje kartami Orlen Flota). Dotychczas ten rabat wynosił 3 zł, co oznacza, że kierowcy płacili na każdej bramce 10 zł. Bonifikata dla pojazdów kategorii 2 i 3 będzie dopiero skonsultowana z GDDKiA.

Zarządca autostrady tłumaczy, że podwyżka opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na działalność spółki. Poprzednia podwyżka wprowadzona w lipcu ubiegłego roku nie uwzględniała wysokiego stopnia inflacji – argumentuje spółka.

O ile wzrósł ruch samochodów?

W pierwszych trzech kwartałach ub. roku z płatnego odcinka autostrady A4 Kraków – Katowice korzystało średnio 47,5 tys. pojazdów dziennie tj. o 10,9 % więcej niż w takim samym okresie rok wcześniej. Ruch samochodów osobowych wzrósł o 11,7%, a ciężarówek o 7,2 %.

Ile zarobiła Grupa?

Przychód Grupy Stalexport Autostrady, której częścią jest spółka zarządzająca płatnym odcinkiem A4 Kraków- Katowice wyniósł w trzech pierwszych kwartałach ub. roku 303,9 mln zł.(wzrost o 15,9% rok do roku), co wpłynęło na wzrost przychodów całej grupy w tym okresie do 307,3 mln zł. (wzrost o 15,2%), zaś zysk netto wyniósł 99,5 mln zł. (wzrost o 2,1%).