fbpx
Kraków

Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Krakowa!

Ruszył nabór do kolejnej – rekordowej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Od dziś każdy mieszkaniec Krakowa może składać propozycje, które powalczą o sfinansowanie z miejskiego budżetu. Projekty są przyjmowane przez Internet, a czas na ich złożenie mija 14 maja. Tym razem do rozdysponowania jest aż 35 milionów złotych!

Budżet Obywatelskie Krakowa z roku na rok zyskuje na popularności. To szansa na sfinansowanie z publicznych pieniędzy przedsięwzięć, która mają szansę wzbogacić rozrywkową, kulturalną czy turystyczną ofertę Krakowa i sprawić, że miejska przestrzeń będzie zagospodarowana według potrzeb samych mieszkańców.

W tegorocznej edycji proponować można pomysły realizowane w cyklu jednorocznym lub dwuletnim. Dodatkowo na sfinansowanie proponowanych projektów przekazana została rekordowa kwota 35 mln złotych, z czego 7 mln będzie przeznaczone na projekty miejskie, a pozostała część będzie dotyczyła finansowania projektów dzielnicowych. Warto pamiętać również o tym, że koszt proponowanej realizacji nie może być niższy niż 25 tys. złotych i nie wyższy niż 1,4 mln złotych. W przypadku projektów dzielnicowych minimalny koszt, to 2,5 tys. złotych a kwoty maksymalnie różnią się dla poszczególnych dzielnic.

Projekt może złożyć każdy mieszkaniec Krakowa – także osoby niemające meldunku pod Wawelem, ale które ukończyły 18 lat. Projekty można przesyłać za pośrednictwem internetowej platformy www.budzet.krakow.pl. Do wniosku konieczne jest dołączenie listy poparcia dla naszego projektu, pod którym musi podpisać się co najmniej 15 mieszkańców dzielnicy bądź 15 mieszkańców Krakowa, w przypadku projektów miejskich. Na ich dostarczenie mamy 10 dni od momentu złożenia swojego projektu w systemie budżetu obywatelskiego.

Na składanie wniosków mamy czas do 14 maja, z kolei 6 sierpnia zostanie opublikowana lista projektów, które przeszły weryfikację prawną. Ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego poznamy 15 września, a na głosowanie będziemy mieli czas od 1 do 10 października. Głosy – podobnie jak propozycję projektów, będzie można oddawać przez Internet. Ostateczne wyniki poznamy 29 października.