fbpx
Kraków Sport

Wielki finał cyklu Cavaliada Tour już niebawem w Krakowie

fot. Lubię Kraków

W TAURON Arenie od 2-5 marca odbędą się elitarne zawody jeździeckie: finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody i  finał cyklu Cavaliada Tour 2022/2023.

Do Krakowa zjadą najlepsi zawodnicy z Polski i Europy, którzy będą rywalizować w finale Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody. Krakowskie zawody są ostatnią szansą dla zawodników, którzy walczą o punkty i awans do finału Pucharu Świata.

W Krakowie odbędzie się aż 5 finałów Cavaliady, z których zostaną wyłonieni zwycięzcy całego cyklu. Najlepsi zawodnicy naszej ligi zakwalifikują się do finału Pucharu Świata.

Oprócz skoków przez przeszkody, będą rozegrane zawody o Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Do rywalizacji przystąpi 5 drużyn: trzy, to medaliści Mistrzostw Polski, jedna to zwycięzca kwalifikacji i kolejna z dziką kartą przyznaną przez organizatora.

Zawody w ujeżdżeniu, to konkurencja olimpijska, ale na Cavaliadzie rywalizacja odbywa się w randze zawodów krajowych CDN. Podczas tej konkurencji jeździec i koń wykonują poszczególne figury na czworoboku o wymiarach 20x 60 metrów.

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, to także konkurencja olimpijska, która łączy w sobie 3 próby – ujeżdżanie, skoki i próbę terenową. Na Cavaliadzie jest rozgrywana tylko ta ostatnia, ale niezwykle widowiskowa.

Najmłodsi zawodnicy wezmą udział w Cavaliada Future – konkursach dla dzieci na kucykach.

W TAURON Arenie nie zabraknie również pokazów i atrakcji dla publiczności, od prezentacji koni arabskich po widowiskowe pokazy grup kaskaderskich i rekonstrukcyjnych.

Zawodom towarzyszą największe w kraju Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Ponad 200 wystawców będzie oferować m.in sprzęt dla koni, jeźdźców, paszę, odżywki, usługi oraz wozy konne.

Warto wspomnieć, że Kraków ma bogate tradycje jeździeckie, pierwsze Towarzystwo Międzynarodowych Wyścigów Konnych założono w 1890 r. Na Błoniach zbudowano wówczas pierwszy tor wyścigowy i cztery stajnie, a w 1903 r zorganizowano pierwsze międzynarodowe zawody hippiczne. Brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 w skokach przez przeszkody był mjr Adam Królikiewicz z Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej.