fbpx
Kraków

AGH będzie kształcić specjalistów dla polskiej energetyki jądrowej

AGH będzie współpracować ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe przy kształceniu kadr i pracach na rzecz rozwoju technologii stosowanych w branży jądrowej.

Wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest jednym z najważniejszych punktów przyjętej “Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” (PEP40). W grudniu ubiegłego roku Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę o zasadach współpracy z amerykańskim Westinghouse Electric Company. To właśnie technologię tej firmy z USA rząd wybrał dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Obecnie trwa proces uzyskiwania zgód administracyjnych, w tym tzw. procedura środowiskowa w wymiarze krajowym i transgranicznym, a spółka PEJ wraz z partnerem technologicznym rozpoczyna prace projektowe.  Obiekt ma powstać na obszarze nazwanym Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w woj. pomorskim. Lokalizację wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku bezprecedensowych w skali Polski bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców.

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce ma być zbudowany w ciągu dekady, najpóźniej do 2033 r. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe. Według planów budowa elektrowni ma się rozpocząć  w 2026 r. Koszt projektu, to 90-100 mld zł.

Podpisane przez AGH ze spółką PEJ porozumienie daje możliwość wykształcenia w tym czasie wielu specjalistów przygotowanych do pracy w sektorze energetyki jądrowej.

– Całą polską energetykę czeka w najbliższych latach gruntowna transformacja. Jednym z jej ważniejszych elementów będzie kształcenie kadr w obszarze energetyki jądrowej. Absolwenci tego kierunku będą w najbliższych latach zasilać szeregi sektora najbardziej przyszłościowego i istotnego dla Polski, także pod względem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kształcenie w tym obszarze prowadzimy w AGH już od wielu lat. Teraz jednak będziemy je intensyfikować przy istotnym wsparciu ekspertów z tej branży. Współpraca z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi daje szansę przede wszystkim naszym studentom, którzy już na etapie studiów będą wdrażani przez specjalistów w proces uruchamiania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – mówił prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie po podpisaniu umowy.

Szacuje się, że do obsługi każdego bloku jądrowego będzie potrzeba ok. 4 tys. ekspertów różnego szczebla, zatrudnionych bezpośrednio na terenie elektrowni jądrowej i w branżach powiązanych z jej funkcjonowaniem.

– AGH jest naszym naturalnym partnerem w tym projekcie ponieważ jest uczelnią która z ogromnymi sukcesami prowadzi działalność badawczą i edukacyjną w zakresie nauk ścisłych, w tym w kierunkach związanych właśnie z branżą energetyczną. Wierzę, że dzięki ścisłej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą uda się nam jako inwestorowi sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją – podkreślił Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

Specjaliści ze spółki PEJ będą prowadzić wykłady dla studentów AGH i udzielać uczelni rekomendacji odnośnie treści nauczania. Współpraca przewiduje też płatne staże dla najlepszych absolwentów wybranych kierunków studiów związanych z energetyką jądrową.