fbpx
Sport

Akademickie Mistrzostwa Polski halowej piłki nożnej w lutym odbędą się w Krakowie

Szykuje się nie lada gratka dla fanów halowej piłki nożnej. W Krakowie będą rozgrywane półfinałowe mecze mężczyzn Akademickich Mistrzostw Polski.

Prawo do organizacji mistrzostw w futsalu po raz kolejny otrzymał uczelniany klub sportowy AZS Uniwersytetu Ekonomicznego.

Od 2 do 5 lutego mecze będą rozgrywać mężczyźni w półfinale grupy C, których stawką jest awans do turnieju finałowego i gra o tytuł Akademickiego Mistrza Polski.

Zmagania sportowców kibice będą mogli obserwować na hali sportowej UEK-u i Hali Szkoły Aspirantów PSP na os. Zgody. W krakowskim turnieju weźmie udział 12 najlepszych zespołów męskich z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Futsal dawniej był nazywany halówką. Ma wiele podobieństw z grą w tradycyjną piłkę nożną, ale też i wiele różnic. Boisko do futsalu nie ma precyzyjnie określonych wymiarów ale nie może być kwadratem. Są wyznaczone dwa punkty karne: jeden w odległości 6, a drugi – 10 metrów od środka bramki.

Każda drużyna składa się z 5 – ciu zawodników, w tym bramkarz. Rezerwowych może być 9-ciu. Ciekawostką jest możliwość zmiany bramkarza na dowolnego zawodnika grającego na polu.

Pierwsze mecze w tej dyscyplinie rozegrano w latach 30-tych ubiegłego wieku, a pierwsze zręby tej dyscypliny uformowały się w latach 60-tych. Obecnie federacje futsalu przejmują wprost zasady federacji piłkarskich, a w niektórych krajach dyscyplina podlega jurysdykcji tych federacji.

Więcej informacji na stronie azs.uek.krakow.pl oraz na fb.