fbpx
Dzieje się! Komunikacja Kraków

Będzie generalny remont Zwierzynieckiej i Kościuszki

Długo oczekiwany remont ulic: Kościuszki i Zwierzynieckiej rozpocznie się w tym roku.

Projekt przewiduje wymianę torowiska z wykorzystaniem nowych technologii, kompleksową przebudowę samej ulicy wraz z pętlą na Salwatorze oraz ulicę Zwierzyniecką.

Plany remontu, który planowano w 2018 r, skończyły się fiaskiem, bo firma projektowa zbankrutowała. Wszystkie prace trzeba było zaczynać od nowa. Kolejnym problemem było Ministerstwo Infrastruktury, które musiało zaopiniować  zmiany na ulicy Kościuszki, bowiem ulica stanowiła fragment drogi wojewódzkiej. Resort chciał poszerzenia drogi, co generowało przebudowę pętli tramwajowej, na co nie zgadzali się miejscy urzędnicy. Podzielono więc projekt na dwa. W 2022 roku radni sejmiku zmienili kategorię drogi z wojewódzkiej na powiatową. To z kolei spowodowało konieczność połączenia przebudowy obu ulic i uzyskanie jednego pozwolenia.

Dokumentacja była gotowa w poprzednim roku, ale wymagała zmian. Miasto czeka teraz na decyzję środowiskową, potem wystąpi o  pozwolenie na budowę, być może uda się to już w marcu. W kwietniu jest planowany przetarg na wykonawcę prac, a w czerwcu rozpoczęcie robót.

Koszt wymiany torów, trakcji, podziemnej infrastruktury, chodników i nawierzchni ulicy, to około 120 mln. zł.. Na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki wraz z infrastrukturą miasto zabezpieczyło środki w tegorocznym budżecie.

Autor: Grażyna Bekier