fbpx
Dzieje się! Kraków

Drugie życie ubrań, to mniej ubraniowych śmieci

Zrównoważona moda, projektowanie w duchu slow, moda cyrkularna, to małe kroki w wielkim projekcie ochrony Ziemi.

Kupując nowe ubranie poprawiamy własne samopoczucie, ale nie myślimy o tym, że jednocześnie produkujemy ubraniowe śmieci. W ostatnich 20 latach sprzedaż ubrań na świecie wzrosła prawie dwukrotnie, a zatem ich produkcja również wzrosła o tyle samo lub nawet więcej. Nie wszystkie jednak znajdują nabywców. Według raportu ONZ z 2019 roku co sekundę na świecie wyrzuca się lub spala kilka ton odzieży, uwalniając do środowiska toksyczne substancje. W ten sposób przemysł odzieżowy przyczynia się do powstawania 8 proc. gazów cieplarnianych zużywając 20%  wody na świecie.
Największym problemem są ubrania syntetyczne, które nie ulegają biodegradacji i zawierają chemikalia. Ich naturalny rozkład trwałby około 200 lat i jest porównywalny do rozkładu opon, czy plastiku. Niespełna dwa lata temu świat obiegły zdjęcia z pustyni Atakama w Chile, gdzie trafiają tony ubraniowych śmieci z Chin i Bangladeszu. Zdjęcia uwidoczniły, jak gigantyczny jest to problem.

Nie mamy innej dostępnej planety, a nasza nie poradzi sobie z taką nadprodukcją i tak ogromnymi ilościami śmieci. W tak dramatycznej sytuacji, w jakiej się znajdujemy, każde, nawet najdrobniejsze działanie jest na wagę przeżycia naszej planety. Zmiana nawyków, danie drugiego życia ubraniom jest dobrym działaniem dla środowiska. Jak to robić ciekawie, modnie, z wyobraźnią? Na czym polega rekonstrukcja, upcycling i zero waste,  jak pozytywnie wpłynąć na przemysł modowy i jednocześnie przedłużyć cykl życia swoich ubrań? O tym będzie można dowiedzieć się na „Niedzielnych Story”, warsztatach prowadzonych przez Pat Guzik, kuratorkę sekcji „Moda” w Kraków Story.

Spotkanie: 26 marca o godz. 11.00 Pawilon Wyspiańskiego. Zapisy na warsztaty: e-mail:kontakt@krakowstory.pl, w tytule wiadomości należy wpisać: „Drugie życie ubrań”.