fbpx
Komunikacja

„Kierowco! Ustąp pierwszeństwa. Dziękuję”

Kierowcy MPK mają poważny problem z prowadzącymi samochody. Autobus chcący włączyć się do ruchu ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami. Niestety często nie jest to możliwe. W związku z tym na części miejskich autobusów pojawią się specjalne naklejki z hasłem: „Kierowco! Ustąp pierwszeństwa. Dziękuję”.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rozpoczęło kampanię skierowaną do kierowców samochodów. Jej celem jest przypomnienie o konieczności ustępowania pierwszeństwa kierowcom autobusów, którzy po wyjściu pasażerów, próbują włączyć się do ruchu. 

Inicjatorzy akcji zwracają uwagę na aktualne regulacje: 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Kodeksie Ruchu Drogowego, kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

Kierowcy miejskich autobusów uważają, że część prowadzących samochody nie wie o obowiązku umożliwienia im wyjazdu z zatoczki, albo celowo stara się uniknąć „niekomfortowej” z ich perspektywy jazdy za autobusem.  

Opóźnienia, zdenerwowani pasażerowi, skargi to codzienność, której można uniknąć – wystarczy zwrócić większą uwagę na innych uczestników ruchu drogowego.  

Katarzyna Słowik